Šéf ukrajinského jaderného dozoru: Ochrana elektráren je silnější. Raketu ale neustojí

Záporožská jaderná elektrárna; zdroj: Energoatom (http://www.energoatom.kiev.ua/)

Jak se zajišťuje bezpečnost jaderných elektráren v době války? A jsou pravdivé historky o rizicích v ukrajinských jaderných elektrárnách? „Může za nimi být i zájem zachovat objem dodávek ruského paliva,“ říká v rozhovoru pro agenturu Unian šéf ukrajinské Státní inspekce pro jaderný dozor Sergej Božko. Ukrajina z jádra vyrábí polovinu své elektřiny a na konci minulého roku se rozhodla diverzifikovat dodávky paliva do svých elektráren.

Na konci roku 2014 bylo na Ukrajinu dopraveno vylepšené jaderné palivo americko-japonské společnosti Westinghouse. Bylo už zavedeno do třetího bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny? Dají se očekávat další dodávky?
První dávka vylepšeného paliva Westinghouse už je v Jihoukrajinské elektrárně. Do třetího bloku bude palivo zavedeno během prvního čtvrtletí 2015. Pokud testovací provoz proběhne úspěšně a s palivem nebudou žádné problémy, budeme moci rozšířit dodávky paliva i do dalších jaderných bloků.

Proti Ukrajině se vede politická válka a jedním z jejích aspektů jsou i různé „děsivé historky“.

Existují názory, že není možné používat jaderné palivo od dvou různých dodavatelů zároveň. Působí to skutečně nějaké problémy?
Ano, spousta lidí tvrdí, že to není možné, ale ve skutečnosti je to naopak. Příkladem může být jaderná elektrárna Loviisa ve Finsku, kde se v reaktoru typu VVER-440 používá palivo od dvou různých dodavatelů – ruského a britského. A má to docela úspěch. Používání paliva od různých výrobců v jednom reaktoru je standardní praxe.

Je dobré poznamenat, že hlavním kritériem pro kvalitu paliva je hermetičnost. Pokud je hermetické – to znamená, že z něj neunikají radioaktivní látky – pak je palivo dobré. V podmínkách civilizované konkurence se oba výrobci snaží vyrábět vysoce kvalitní palivo. Pokud je palivo jednoho výrobce špatné, můžete vždy přejít na palivo toho druhého. Zdravá konkurence má také vliv na cenu.

Došlo někdy k tomu, že by bylo palivo Westinghousu poškozené nebo u něj došlo k dekompresi?
U paliva Westinghouse se nevyskytly žádné případy dekomprese. V roce 2012 se objevilo mechanické poškození distančních mřížek palivových kazet. Došlo k tomu během plnění paliva v roce 2011, nikoliv během jeho používání v reaktoru. To znamená, že palivo fungovalo s poškozenými distančními mřížkami, ale k žádné dekompresi nedošlo. Je také potřeba zmínit, že na třetím bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny bylo použito velké množství palivových kazet Westinghouse FA-W. Úspěšně dokončily plný palivový cyklus (okolo 4 let) a zůstaly hermetické. To je dobrý ukazatel.

A co se týče kvality paliva od ruské společnosti TVEL?
O palivu vyrobeném společností TVEL bohužel nelze říci to samé, protože k případům dekomprese došlo. Dekompresi je možné pozorovat, když už je palivo zavedené, víko reaktoru je zavřené a palivo se začíná používat. Když vzroste aktivita primárního chladícího okruhu, je potřeba spustit alarm. Došlo k případům, kdy jsme museli odstavit jaderné bloky, vyložit reaktor a hledat dekompresované palivové kazety. S palivem Westinghouse jsme takové problémy neměli. Zatím je nicméně těžké posoudit kvalitu paliva Westinghouse, protože množství ruských palivových kazet použitých v ukrajinských reaktorech bylo dosud mnohem vyšší.

V posledních měsících se v médiích objevuje velké množství materiálů, které upozorňují, že ukrajinské jaderné elektrárny mohou představovat riziko. Objevila se také kritika kroků Energoatomu. Co k tomu můžete říct?
Je to diskreditace ukrajinské snahy o diverzifikaci dodávek jaderného paliva. Pouze zvýšení počtu dodavatelů může zajistit energetickou bezpečnost naší země. Proti Ukrajině se vede politická válka a jedním z jejích aspektů jsou i různé „děsivé historky“.

Kdo by na tom podle Vás mohl mít zájem?
Obávám se, že za těmito aktivitami může stát autorita, která má zájem na zachování objemu dodávek ruského jaderného paliva na Ukrajinu. Rusko přijde o značný příjem, pokud se Ukrajina rozhodne pro palivo Westinghouse.

V poslední době se hovořilo zejména o problémech na Záporožské jaderné elektrárně. Co se tam vlastně stalo?
V Záporožské jaderné elektrárně došlo na konci prosince 2014 k incidentu, který způsobilo poškození elektrického zařízení. Ten incident neměl nic společného s reaktory. Ruská zpravodajská agentura Lifenews pomocí Photoshopu zfalšovala úřední ukrajinský dokument, který uvádí data o úrovni radiace na elektrárně. Uvedli, že radiace na elektrárně byla šestnáctkrát až osmnáctkrát vyšší než povolená hodnota 120 mcR/h. Ve skutečnosti však hladina radiace nepřekročila 12 až 15 mcR/h. Po této události jsme se rozhodli, že už nikdy nebudeme spolupracovat s podvodnými médii, jako je Lifenews.

Zdá se, že to byl premiér Arsenij Jaceňuk, který tyto historky přivedl k životu. Na setkání kabinetu v prosinci 2014 řekl, že na Záporožské jaderné elektrárně došlo k havárii. Pak si hodně lidí začalo připomínat černobylskou katastrofu a začali si šuškat o „druhém Černobylu“…
To jen přililo olej do ohně. Myslím si, že pan Jaceňuk promluvil jako prostý občan, a ne jako odborník na jadernou energetiku. Odborníci na jadernou energetiku mají své vlastní definice. Co je to například „havárie“? Podle Mezinárodní stupnice jaderných událostí (INES) začíná havárie na stupni 4, kdy radioaktivita překročí stanovené limity, ale v našem případě byl tento ukazatel na elektrárně skoro na nule.

Pokud vás zajímá, jestli byly naše jaderné bloky navrženy tak, aby přestály boje, pak říkám, že nikoliv.

Ke kolika incidentům došlo na ukrajinských jaderných elektrárnách v roce 214?
Došlo celkem k deseti incidentům. Polovina z nich se týkala elektřiny, ne přímo jaderné energetiky. Nezaznamenali jsme také žádné případy zvýšených emisí; žádný z těchto incidentů nesplnil kritéria INES. Také jsme o všech těchto incidentech informovali Mezinárodní agenturu pro atomovou energii. Kvůli záplavě nepravdivých zpráv v médiích jsme také začali vydávat mnohem víc informací o incidentech na našich oficiálních webových stránkách. Využíváme naše stránky též k tomu, abychom permanentně informovali veřejnost o úrovni radiace na našich jaderných elektrárnách a v jejich okolí.

Jak zajišťujete bezpečnost jaderných elektráren v podmínkách války?
Fyzická ochrana našich jaderných elektráren byla zvýšena od 31. ledna 2014. Zavedli jsme také opatření, která zajistí, že jsou elektrárny chráněny před možnými teroristickými útoky a sabotáží. Na některých elektrárnách jsme také posílili protileteckou obranu. Pokud vás zajímá, jestli naše jaderné bloky byly navrženy tak, aby přestály boje, pak říkám, že nikoliv. Pokud elektrárnu zasáhne OTR-21 Točka (taktická balistická raketa krátkého dosahu – pozn. red.), bude to katastrofa.

Doufejme, že se to nestane.
Odborníci na jadernou energetiku často požívají termín „kultura bezpečnosti“. Je to soubor vlastností, které člověku nedovolí provádět akce, které by mohly ohrozit bezpečnost jaderných zařízení nebo vést k havárii. Nevím, jestli mají lidé, kteří vedou válku proti Ukrajině, tuto „kulturu bezpečnosti“ nebo vůbec nějakou kulturu.

Rozhovor původně vyšel v ruském jazyce na stránce ukrajinské agentury Unian. Originál je možné najít pod tímto odkazem.