Rusko žene Bulharsko k soudu kvůli jaderné elektrárně v Belene

Zdroj: WikimediaCommons.org.

Aby přimělo Bulharsko pokračovat v dostavbě jaderné elektrárny v Belene, vsadila Moskva na jinou taktiku – podala na Sofii žalobu. Informace přinesl partner EurActivu bulharský Dnevnik.

Ruská energetická společnost Atomstrojexport, kterou vlastní ruský státní podnik Rosatom, žaluje bulharský NEK kvůli opožděným platbám v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Belene v Bulharsku. Moskva požaduje 58 milionů eur a žene případ k Mezinárodnímu rozhodčímu soudu Mezinárodní obchodní komory (ICC International Court of Arbitration) v Paříži.

Bulharské úřady ale informaci zatím oficiálně nepotvrdily, podotýká bulharský deník Dnevnik, partner EurActivu. V kuloárech se nicméně šeptá, že pokud Rusko skutečně k takovému opatření sáhne, Sofie nebude váhat a bude reagovat protižalobou, v níž prý bude požadovat ještě větší částku.

Bulharsko zahájilo výstavbu jaderné elektrárny na břehu Dunaje v osmdesátých letech za použití sovětských technologií. Vzhledem k tomu, že v průběhu přístupových jednání s Evropskou unií Brusel Sofii donutil, aby ukončila provoz zatím své jediné nukleární elektrárny Kozloduj (vyráběla 44 % elektrické energie), rozhodla se vláda tehdejšího premiéra Sergeje Staniševa, že dostaví elektrárnu v Belene.

Tři roky po vstupu Bulharska do EU byl dostavbou elektrárny, která měla původně zahájit provoz v roce 2014, pověřen ruský Atomstrojexport. Avšak kvůli sporům o financování  a problémům se západními investory se stavba výrazně protáhla a prodražila. Zatímco v roce 2006 se náklady na její dokončení pohybovaly kolem 4 miliard eur, nyní se odhaduje, že překonají hranici 10 miliard eur.

Kvůli jaderné katastrofě v Japonsku a následnému tlaku ochránců životního prostředí a různých lobbistických skupin se na jaře letošního roku Bulharsko rozhodlo, že projekt dočasně zmrazí, aby mohla stavba projít detailní bezpečnostní prověrkou. Elektrárna se totiž nachází v místě s vysokou seismickou aktivitou.

Odhaduje se, že nebude dokončena dříve než v roce 2017.