Rusko se s Kazachstánem dohodlo na vytvoření celní unie bez účasti Běloruska

Od 1. července vznikne mezi Ruskem a Kazachstánem celní unie. Představitelé obou zemí se na tom shodli koncem minulého týdne. Rusku se tímto krokem ale zkomplikují přístupové rozhovory se Světovou obchodní organizací (WTO). Důsledkem bude také další ochlazení vztahů mezi ním a Běloruskem.

Rusko se během června vrátí k jednání se Světovou obchodní organizací. Podle pozorovatelů by se země mohla stát členem WTO do roka. Na tato očekávání mají pozitivní vliv i lepší vztahy s Washingtonem a Bruselem.

„Shodli jsme se na vytvoření celních předpisů (…) a unie postavené na bilaterálních základech,“ prohlásil na tiskové konferenci v Petrohradu ruský premiér Vladimir Putin.

Bělorusko, které má na bezcelní zóně s Ruskem rovněž zájem, bylo minulý týden odsouzeno do role přihlížejícího. První fáze celní unie se nezúčastní a je pravděpodobné, že lze do budoucna očekávat další spory mezi oběma zeměmi o dodávky ropy podobné těm, které v minulosti vedly k utažení kohoutků a zasáhly kromě Běloruska také Německo a Polsko.

Putin ale prohlásil, že Moskva s účastí Minsku v celní unii počítá. Jen bude muset splnit všechny právní podmínky.

„O účast ve WTO budeme usilovat v trilaterálním formátu. Pokud se to nepovede, přihlásíme se společně (s Kazachstánem),“ uvedl Putin.

Ruský premiér dále potvrdil, že se mezi Moskvou a Minskem odehrává zásadní spor o ceny dodávaných energií. Konkrétně se jedná o to, že Rusko odmítá zrušit vývozní cla na ropu, kterou prodává Minsku. Právě o to jde podle pozorovatelů ale Bělorusku, pro nějž je splnění této podmínky hlavní motivací pro vstup do společné celní unie.

Minsk už v minulosti nabídl ruským firmám majoritní podíly ve státních energetických aktivech, ale Rusko nevěří, že by tento krok mohl vést k urovnání cenových sporů.

Hodnota zásob ropy, které se nacházejí v kaspické oblasti, se odhaduje na několik bilionů dolarů a vyjednávání o vytyčení hranic mezi Azerbajdžánem, Ruskem, Kazachstánem, Turkmenistánem a Iránem se táhnou už téměř deset let.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters)