Ruská ropa už proudí i do říše středu

Rusko a Čína dokončily stavbu společného plynovodu. Ropa tak do Číny nyní může poprvé proudit i jinak než jen po železnici. Moskvě dovolí nový ropovod až zdvojnásobení dodávek ropy pro asijské trhy.

Rusko a Čína v sobotu (1. ledna) odstartovaly novou kapitolu ve vzájemných ekonomických vztazích, když společně otevřely první ropovod. Podle odhadů může Moskva ropovodem ESPO (East Siberia Pacific Ocean) dodat Číně až 30 milionů tun ropy ročně.

„Během ledna plánujeme přepravit 1,3 milionu tun ropy,“ uvedl mluvčí ruského monopolního přepravce ropy Transněfť Igor Dyomin.

Podle současných plánů by mělo do Číny v příštích dvaceti letech putovat ropovodem zhruba 15 milionů tun ropy ročně. Peking za dodávky zaplatí 25 miliard dolarů v čínských obligacích.

Do této chvíle se většina ruské ropovododné sítě nacházela v oblasti západní Sibiře a většina dodávek směřovala na západ. V roce 2009 mířilo 81 % ruské ropy do Evropy a jen 12 % opačným směrem, na asijské trhy.

S novým ropovodem ESPO ale Kreml vysílá jasný signál, že to s diverzifikací svých odběratelů myslí vážně a jeho zájem o hladové asijské trhy roste.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao a jeho ruský protějšek Vladimir Medveděv ropovod symbolicky otevřeli již 27. září minulého roku. S jeho úplným dokončením se ale počítá až v roce 2014, kdy by jeho délka měla dosáhnout 4.700 kilometrů.

Obě země už zahájily jednání také o dodávkách ruského plynu. Dohoda se očekává letos v létě. Podle ruského tisku se Gazprom dosud zřejmě s čínskými partnery nedohodl na cenách. Jednání trvají už šest let.

Podle ruského listu Kommersant jednání protahuje zejména čínská neústupnost v cenách dodávek. Na rozdíl od Evropanů si Číňané údajně nenechají ceny od Rusů diktovat. Zatímco Evropa platí Gazpromu aktuálně 300 dolarů za 1.000 krychlových metrů plynu, zatím poslední nabídka Číňanů byla dle Kommersantu 150 dolarů.