Rakousko podá stížnost kvůli maďarské jaderné elektrárně Paks

Rakousko stížnost Paks

© Shutterstock

Rakušanům se nelíbí, že Evropská komise Maďarům povolila poskytnout státní subvence na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Paks.

Rakousko podá stížnost kvůli plánované dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks.

Krok rakouské vlády je namířen proti rozhodnutí Evropské komise o přípustnosti státních subvencí při rozšíření elektrárny, řekla dnes agentuře APA mluvčí rakouského ministerstva životního prostředí Elisabeth Köstingerová.

Je „špatným signálem Evropské komise v energetické politice, když jsou jako nezávadné klasifikovány subvence pro stavbu jaderných elektráren,“ uvedlo rakouské ministerstvo.

Přečtěte si: Maďarsko-ruská dohoda o jaderné elektrárně – jedna část Komise ji vyšetřovala, druhá mohla Budapešti pomáhat >>>>

Rozšíření elektrárny Paks o další dva reaktory má uskutečnit ruský koncern Rosatom. Maďarský stát chce projekt financovat pomocí ruské půjčky ve výši deseti miliard eur (254 miliard korun).

Evropská komise se loni začátkem března usnesla, že Maďarsko smí dostavbu své jediné jaderné elektrárny dotovat.

Rakousko považuje tuto státní pomoc za nepřípustnou. Podle Vídně také rozšíření jaderné elektrárny poškozuje snahy o podporu obnovitelných energií.

Na jádro sázejí i další země Visegrádské čtyřky. Přečtěte si víc >>>>

V listopadu 2016 Evropská komise zastavila řízení, které s Maďarskem vedla kvůli skutečnosti, že Budapešť zadala Rosatomu zakázku bez veřejné soutěže. Maďarská vláda prý ale nakonec poskytla dodatečné informace, které pochybnosti komise rozptýlily.

Dohodu s Rusy o výstavbě elektrárny Paks II Komise schvalovat neměla, říká maďarský europoslanec >>>>