Putin hrozí Evropě, že zastaví dodávky plynu na Ukrajinu

ruský prezident Vladimír Putin; zdroj: Evropská rada

Pokud Kyjev neuhradí včas své závazky vůči Moskvě, Rusko přestane dodávat zemní plyn na Ukrajinu. Objem dodávek se sníží i Evropě. V dopise evropským státníkům tím pohrozil ruský prezident Vladimir Putin. Washington v reakci odsoudil pokusy Kremlu využít plyn k nátlaku na Ukrajinu.

Šéf Kremlu zopakoval v textu středeční stanovisko, podle něhož bude Moskva vyžadovat platby za plyn předem. Pokud tyto platby nebudou realizovány včas, ruská společnost Gazprom „úplně nebo částečně dodávky zastaví,“ uvedl Putin. 

Ruský prezident dopis adresoval osmnácti státníkům východní a západní Evropy a také centrále EU v Bruselu. Mezi adresáty je i český prezident Miloš Zeman.

Zastavení dodávek zasáhne i Evropu

Zastavení dodávek na Ukrajinu podle Putina zvýší riziko, že Kyjev začne spotřebovávat plyn určený Evropě. Zkomplikuje se také nutné navýšení zásob plynu v podzemních zásobnících pro zimní období. 

Rusko opakovaně Ukrajinu varovalo, že zásoby na zimu nutné pro dodávky do Evropy nejsou dostatečné. Jejich doplnění by Kyjev podle ruských médií přišlo na čtyři až pět miliard dolarů, které Ukrajina nemá. Ruský prezident v této souvislosti zmínil, že za neschopností Kyjeva platit za ruský plyn stojí i nevyvážená obchodní bilance Ukrajiny s Evropou.  

Reakce Západu? Zatím je symbolická 

Před zveřejněním zprávy o Putinově dopisu prohlásil ruský vicepremiér Igor Šuvalov na konferenci v Berlíně, že Rusko je připraveno plyn nabídnout jiným zemím, pokud se Západ rozhodne odběr kvůli ukrajinské krizi ukončit. EU kvůli ukrajinské energetické bezpečnosti připravuje zpětné dodávky plynu, slovenská vláda pro takový případ žádá garance, že dostane za strategickou surovinu po dodání na Ukrajinu zaplaceno. 

Západ ale zatím hospodářský bojkot Ruska za jeho vpád na Krym neplánuje a omezuje se symbolickými politickými akty. Parlamentní shromáždění Rady Evropy dnes pozastavilo Rusku hlasovací právo a Severoatlantická aliance žádá, aby Moskva stáhla od ukrajinských hranic vojáky a s Kyjevem zahájila dialog.  

USA: Putin zneužívá plyn jako „nástroj nátlaku“ 

Spojené státy, které adresátem Putinova dopisu nebyly, na jeho text reagovaly odmítavě. Mluvčí ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová kritizovala Moskvu za to, že se ve sporu s Ukrajinou snaží zneužít energetiku jako „nástroj nátlaku“. Upozornila, že Moskva zrušila smlouvu s Ukrajinou, která obsahovala závazek slevy na plyn výměnou za prodloužení pronájmu sevastopolského přístavu pro ruskou Černomořskou flotilu. 

„Odsuzujeme snahu Ruska využít energii jako nástroj nátlaku na Ukrajinu. Tato země nyní platí 485 dolarů (za tisíc krychlových metrů), což zjevně není tržní cena. Je to o mnoho víc, než je průměrná cena vyměřená členům Evropské unie,“ prohlásila mluvčí. 

Celý článek najdete na webu E15.cz.