Přestaňte dotovat fosilní paliva, vyzývá hlavní ekonom IEA

Zdroj: CreativeCommons.org/Flickr.com autor: HerryLawford.

Hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol světové ekonomiky vyzval, aby skoncovaly s dotováním fosilních paliv. V opačném případě se podle něj svět nevyhne ničivému a nevratnému oteplení planety.

409 miliard dolarů. To je částka, kterou podle Fatiha Birola z Mezinárodní energetické agentury státy ročně dotují fosilní paliva. Hlavní ekonom IEA dodal, že rozvojové země, kde je nyní poptávka po energiích (a s ní i emise CO2) nejvyšší, taková politika vůbec nemotivuje k úsporám.

Z odhadů agentury vyplývá, že v porovnání s rokem 2009 vzrostly v roce 2010 dotace fosilních paliv o 110 miliard dolarů.

Birol EurActivu řekl, že k tomu, aby se globální oteplování podařilo udržet pod hranicí 2°C, by stačilo, aby se ke zrušení dotací odhodlali nejvýznamnější nečlenové OECD. Snížily by se tím emise oxidu uhličitého a přispělo by to k rozvoji obnovitelných zdrojů. Podle ekonoma bude tato argumentace součástí aktualizovaného světového energetického výhledu (World Energy Outlook), který IEA uveřejní začátkem listopadu.

Z analýzy, která bude součástí zprávy, vyplývá, že „pokud svět nebude jednat s naléhavostí a odvahou, šance, že se vrátíme na trajektorii 2°C, se může rozplynout“, uvedl.

„V našem středním scénáři zavede určitý mechanismus (pro stanovení) cen uhlíku sedm států. V takovém případě budeme na trajektorii 3,5°C,“ prozradil ekonom. „Pokud se ale chceme udržet pod hranicí 2°C, je potřeba, aby to udělalo mnohem víc zemí. Nejdůležitější podmínkou je, aby na mezinárodní úrovni došlo ke koordinaci,“ dodal.

Nevratné dopady

Pokud by se planeta oteplila o 3,5°C, způsobilo by to podle závěrů Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPPC) nevratné změny. Podle vědců by v takovém případě mohlo mimo jiné vyhynout 40-70 % živočišných druhů.

Pokud se chce svět takovému katastrofickému scénáři vyhnout, má podle Birola na blížící se mezinárodní klimatické konferenci v jihoafrickém Durbanu „jednu z posledních šancí“.

„Podívám-li se ale na podobu mezinárodní diskuse ke změnám klimatu, řekl bych, že vítr momentálně nevane tím správným směrem,“ posteskl si.

Nezávisle na klimatických jednáních existuje mezi státy konsensus v tom, že snížit emise skleníkových plynů lze pomocí investic v sektoru obnovitelných zdrojů energií. Ne každá vláda ovšem jeho rozvoj pokládá za stejně důležitý.

Větší dotace tradičním energiím

Z analýzy, kterou v roce 2010 provedla agentura Bloomberg, vyplývá, že vlády dotují fosilní paliva dvanáctkrát víc, než rozvoj obnovitelných zdrojů. „Vzhledem k tomu, že vlády fosilní paliva masivně dotují, obnovitelné zdroje soutěží s levnou energií z fosilních paliv. A to rozhodně není spravedlivé,“ řekl Birol.

IEA odhaduje, že pokud se nic nestane, v roce 2020 budou státy fosilní paliva dotovat ročně 660 miliardami dolarů, což odpovídá 0,7 světového HDP.

Pokud by prý vlády s dotacemi přestaly, poptávka po energiích by klesla o 4,1 %, poptávka po ropě o 3,7 milionů barelů denně a emise CO2 by klesly o 1,7 Gigatun.

Řada rozvojových zemí se ale k rušení dotací s velkým nadšením nestaví. Dotace totiž pomáhají jejich odvětvím obstát v konkurenci s dobře zavedenými (a v minulosti rovněž dotovanými) společnostmi ve vyspělých zemích.

Konec dotacím

Podle viceprezidenta americké fotovoltaické společnosti Solar Power Christophera Burghardta „nejde ani tolik o srovnávání dotací pro fosilní paliva, jako spíš o jejich odstranění“.

„Tento krok bude na cestě k takovému trhu s elektřinou, na němž budou platit stejné soutěžní podmínky pro obnovitelné i tradiční zdroje, zcela zásadní,“ uvedl.

Také Achim Steiner, ředitel Programu OSN pro životní prostředí, v nedávném rozhovoru EurActivu řekl, že dotacemi fosilních paliv státy podporují emise skleníkových plynů.

„Pokud ty dotace odstraníte, cestu na trh si rychle vytvoří jiné elektroenergetické technologie a jiné pohony,“ uvedl.