Polsko zvažuje referendum k jaderné elektrárně

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: xedos4.

Poláky možná čeká referendum, ve kterém rozhodnou, zda chtějí mít ve své zemi jadernou elektrárnu. Včera to řekl premiér Donald Tusk, jehož vláda výstavbu plánuje. Jedním z cílů, který tím sleduje, je snížit závislost země na uhlí.

V reakci na nehodu jaderného reaktoru v Japonsku zaujala řada evropských států včetně Německa, Itálie, Finska a Švýcarska k jaderné energetice opatrnější přístup.

Tusk ale navzdory japonské havárii navrhuje, aby Polsko pokračovalo v plánování svých prvních dvou jaderných reaktorů o výkonu 3 GW.

Podle jeho představ by první elektrárna měla být zapojena do sítě v roce 2020.

Levicová opozice v Polsku ale žádá v této věci referendum. Premiér se jejím požadavkům nebrání. „Referendum do budoucna nevylučuji,“ uvedl Donald Tusk.

„Ačkoli pro budoucnost jaderného programu v Polsku by bylo dostačující rozhodnutí parlamentu, nemělo by smysl, kdyby jej nepřijala polská společnost,“ řekl Tusk na tiskové konferenci.

„Všechno napovídá tomu, že Polsko schvaluje zavedení moderní a bezpečné jaderné energetiky. Nesmíme být hysteričtí. Za hrozbu radiačního záření v Japonsku nemůže sama jaderná elektrárna, ale silné zemětřesení a tsunami.“

Tusk v minulosti trval na tom, že riziko jaderné katastrofy v Polsku je mnohem menší, protože země se na rozdíl od Japonska nenachází v seismicky aktivní oblasti.

Polsko si nicméně kvůli svým záměrům vysloužilo kritiku sousedního Německa. Představitelé spolkových zemí Braniborska a Berlína vyzvali Polsko, aby plány na výstavbu elektráren zrušilo.

V současnosti pochází více jak 90 % energie v Polsku z uhlí, jehož spalování znečišťuje životní prostředí a brzdí tak snahu země snižovat emise uhlíku. Polsko chce také omezit svoji závislost na ruském plynu.

Na polském jaderném projektu by se rády podílely formy Westinghouse, součást japonské Toshiby se sídlem v USA, Areva, EDF a GE Hitachi Nuclear Energy. Ty se mezi sebou předhánějí, která Polákům dodá technologie.

Výzkumy veřejného mínění o podpoře jaderné energetiky v Polsku jsou nejednoznačné.

Internetový výzkum portálu Money.pl z 23. března odhalil, že 65 % z téměř 13.000 dotazovaných výstavbu jaderných elektráren v Polsku podporovalo a 30 % bylo proti.

Nicméně výzkum firmy SMG/KRC, provedený ihned po nehodě elektrárny ve Fukušimě, ukázal, že pohled na jadernou energetiku polskou veřejnost rozděluje. S plány vlády podle průzkumu souhlasilo 47 % dotazovaných, 46 % bylo proti.