Polsko prý žádalo o volné povolenky pro neexistující elektrárnu, nakonec je nedostane

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: njuj.

Komise schválila polskou žádost o přidělení volných emisních povolenek. Polsko však muselo z investičního plánu vyškrtnout některé projekty, které neodpovídaly evropským předpisům. Je mezi nimi i uhelná elektrárna Łęczna. V jejím případě bruselská redakce EurActivu nedávno upozornila na porušení evropského práva. Podle plánu měla dostávat povolenky, i když ještě ani nebyla zahájena její výstavba.

Polsko žádalo Evropskou unii o volné emisní povolenky pro neexistující elektrárnu. Alespoň to tvrdí některé zelené organizace v čele s právnickou skupinou Client Earth, jak před dvěma týdny informovala bruselská redakce EurActivu.

Podle jejích informací Polsko zahrnulo do svého investičního plánu, který předložilo v rámci žádosti o bezplatné povolenky, také uhelnou elektrárnu Łęczna, jejíž výstavba však ještě nebyla zahájena. Tím prý porušilo pravidla revidované směrnice o evropském systému obchodování s povolenkami (EU ETS) z roku 2009.

Na základě této směrnice získalo několik členských států, včetně České republiky a například právě Polska, možnost získávat i po roce 2013 část povolenek zdarma. V nové fázi EU ETS, která začíná příští rok, totiž jinak budou muset všechna evropská odvětví energetiky nakupovat své povolenky v dražbách nebo na trhu.

Státy s výjimkou z tohoto pravidla však musí splnit několik podmínek. Částka odpovídající hodnotě bezplatných povolenek musí být například investována do modernizace energetické infrastruktury, diverzifikace skladby energie nebo čistých technologií. Tyto investice musí být uvedeny v národním plánu každé ze žadatelských zemí.

Volné emisní povolenky navíc mohou být uděleny pouze zařízením, jejichž projekt začal být realizován před koncem roku 2008. To však v případě elektrárny Łęczna, a možná i některých dalších, neplatí. Na místě, kde by měla být vybudována, totiž prý dodnes nebyly zahájeny ani přípravné práce.

Projekty nevyhovují

Podle zdrojů EurActivu Evropská unie nalezla pro tuto situaci elegantní řešení. Łęczna se totiž minulý týden objevila na seznamu 30 projektů, které bude muset Polsko ze svého investičního plánu vyškrtnout. Nevyhovují totiž například těm bodům, které vyžadují, aby investice přinášely modernizaci a vyšší účinnost národních energetik. Z podobných důvodů musela svůj plán nedávno upravit i Česká republika (EurActiv 9.7.2012).

V případě Polska upozorňovaly environmentální organizace na to, že prostředky získané díky bezplatným povolenkám by mohly být využity přímo pro financování zmíněných projektů, které ještě nebyly zahájeny. Znamenalo by to další výstavbu elektráren na fosilní paliva. Pro takové účely však v představách Unie nejsou volné povolenky určeny. Právě z tohoto důvodu mohou být uděleny pouze zařízením, jejichž výstavba začala před rokem 2009.   

„Tato zařízení mohou získat bezplatné povolenky, jakmile budou uvedena do provozu,“ zní prohlášení Evropské komise k zamítnutí některých projektů.

„Nesmí však využívat hodnotu povolenek pro financování vlastní výstavby. Povolenky by tak nepřispěly k modernizaci elektrárenského sektoru,“ dodává.

Ředitelka Client Earth Karla Hill, rozhodnutí Komise přivítala. Upozornila však, že podle názoru její organizace by měla EU přistoupit vůči Polsku ke krokům kvůli porušování evropského práva.   

„Není možné ignorovat fakt, že polská vláda přidělovala bezplatné povolenky v rozporu s evropskými pravidly,“ řekla.  

Na základě směrnice totiž měly členské státy začít přidělovat volné povolenky projektům zahrnutým v investičním plánu před koncem června 2011. Polsko však tento bod směrnice nedodrželo a ve své národní legislativě tak umožnilo rozdělování povolenek právě projektům, které ještě nebyly zahájeny.

Podle polského ministerstva hospodářství však k tomuto porušení evropského práva došlo omylem. Jak vyplývá z korespondence ministra Waldemara Pawlaka a tehdejšího evropského komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase, Polsko si v roce 2009 stěžovalo na nejednoznačnost v textu směrnice a požadovalo opravu. Komise však tento požadavek odmítla s vysvětlením, že legislativa již byla uvedena v účinnost.