Napojení České republiky na Nord Stream už je v provozu

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; graur codrin

Včera (1. ledna) byl zahájen zkušební provoz plynovodu Gazela, který zajišťuje napojení České republiky na plynovod Nord Stream. Jeho hlavním přínosem má být snížení závislosti na dodávkách plynu přes území Ukrajiny. Gazela je primárně tranzitním plynovodem pro Německo, umožňuje ale také dodávky pro ČR.

Se začátkem nového roku zahájil zkušební provoz vysokotlaký plynovod Gazela, který Českou republiku napojuje na plynovod Nord Stream vedoucí z Ruska po dně Baltského moře do Německa (EurActiv 8.11.2011).

Gazela je projekt provozovatele české přepravní soustavy, kterým je společnost Net4Gas. V předávací stanici Brandov v Ústeckém kraji se napojuje na německý plynovod Opal, který přivádí plyn z Nord Streamu. Přes území Ústeckého a Plzeňského kraje pak vede v délce 166 kilometrů na česko-bavorskou hranici. V předávací stanici Waidhaus se napojuje na soustavu Megal, která vede dále do Francie.

V případě potřeby může být tok plynu obrácen. „K této situaci by mohlo dojít například v okamžiku, kdy by byl podmořský plynovod neprůchodný a zároveň by bylo potřeba přepravit větší množství plynu do Německa z plynovodů vedoucích přes Ukrajinu, Slovensko a ČR,“ uvádí Net4Gas na svých webových stránkách.

Plynovodem by mělo protéct 30 až 33 miliard krychlových metrů ročně. Gazela je sice budována jako tranzitní plynovod, na čtyřech místech je ale propojena s českou přepravní soustavou. Umožňuje tedy i zásobování České republiky plynem z Nord Streamu.

Během výstavby severského plynovodu se původně objevovaly obavy, že jeho fungování povede ke snížení energetické bezpečnosti střední Evropy, kterou Nord Stream obchází. Nakonec jsou však na něj navázány plynovody také do dalších evropských zemí.

„Rozhodně si nemyslím, že by se mělo jednat o druhý pakt Molotov-Ribbentrop, jak kdysi poměrně nešťastně prohlásil tehdejší polský ministr obrany Radosław Sikorski. Navíc i uvnitř samotné Unie se tato debata docela uklidnila, když vyšlo najevo, že na Nord Stream budou dodatečně napojeny i státy střední Evropy,“ řekl EurActivu v říjnu analytik Asociace pro mezinárodní otázky Jakub Kulhánek (EurActiv 10.10.2012).  

Za přínos nového propojení je považována zejména menší závislost na dodávkách zemního plynu před Ukrajinu. Tato tranzitní trasa se totiž v minulosti vzhledem k napjatým vztahům Ruska a Ukrajiny ukázala jako problematická (EurActiv 23.2.2012).

Stavba plynovodu byla zahájena v roce 2010 (EurActiv 15.10.2012), slavnostní otevření je plánováno na 14. ledna. Předpokládaná životnost Gazely je 70 let, je ale možné ji prodloužit až na 100 let.

Na cenu plyn v České republice bude mít spuštění nového propojení jen zanedbatelný vliv. Její výši totiž ovlivňuje především vývoj cen ropy, ropných derivátů na světových trzích a na síle kurzu koruny vůči euru a americkému dolaru.