Oettinger: Německo by mělo ústup od jádra koordinovat s EU

Komisař pro energetiku Günther Oettinger; zdroj: Evropská komise.

Německá vláda by podle německého komisaře Günthera Oettingera měla svůj přechod na jiné zdroje energie koordinovat se svými evropskými partnery. Komisař tak zjevně reagoval na obavy okolních členských zemí, které chtějí znát důsledky německého odklonu od jádra.

Günther Oettinger uvedl, že by se konzultace měly týkat především časového harmonogramu odstavení zbývajících devíti jaderných reaktorů a plánované výstavby nových výrobních kapacit, které mají elektřinu z jádra nahradit. Komisař to řekl rozhlasové stanici Deutschlandfunk.

Koordinace by podle komisaře měly přispět k zajištění stabilních dodávek elektřiny a zabránit výraznému růstu cen pro odběratele.

Vláda Angely Merkel v návaznosti na havárii jaderné elektrárny Fukušima v březnu rozhodla o trvalém uzavření osmi jaderných elektráren. Spolkový sněm navíc včera potvrdil postupné uzavření dalších devíti elektráren do roku 2022.

Komisař zdůraznil, že každý stát si má právo složení svého energetického mixu určit sám a dodal, že EU německý ústup od jádra respektuje.

Plán na uzavření jaderných elektráren německé partnery v EU překvapil a v okolních zemích vyvolal obavy z důsledků tohoto rozhodnutí. Provozovatel české přenosové soustavy, společnost ČEPS, má například dlouhodobě výhrady k masivnímu rozvoji výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, k němuž v uplynulých letech v Německu docházelo a očekává se, že (nyní i pod vlidem odklonu od jádra) dále docházet bude.

Větrné a solární elektrárny dodávají totiž do sítě proud pouze ve chvílích, kdy fouká vítr nebo svítí slunce, a z pohledu dodávek jsou proto velmi nestabilní. Energie, kterou německé větrné elektrárny začnou vlivem povětrnostních podmínek vyrábět, pak vzhledem k propojení přenosových sítí putuje do Česka, kde provozovateli sítě, jehož úkolem je držet dodávky a odběr neustále na stejné úrovni, působí nemalé problémy.

Výhrady k rozhodnutí německé vlády vyjádřila v dopise zaslaném 10. června 2011 komisaři Oettingerovi také konfederace evropských průmyslníků BusinessEurope. Požaduje v něm, aby EU vyhodnotila dopady německého odklonu od jádra na ceny elektřiny.

BusinessEurope se v dopise odvolává na studii Svazu německého průmyslu (BDI), podle níž by rychlejší ústup od jádra do roku 2017 znamenal růst cen elektřiny pro německé domácnosti i podnikatele. Důsledky by podle této studie pocítily i okolní země.

Z jaderné energie se dnes v Německu vyrábí 25 % elektřiny a země tento výpadek bude muset nějak nahradit. Podle Williama C. Ramsaye, náměstka výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury (EIA), se jako nejjednodušší možnost nabízí dovoz elektřiny, kterou okolní země vyrábějí z jádra, zemního plynu a uhlí.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters.)