Oettinger: Fukušima vdechne Nabuccu život

Günther Oettinger, evropský komisař pro energetiku; zdroj: Evropská komise.

Jaderná katastrofa v japonské elektrárně Fukušima a strach z toho, že by se situace mohla opakovat, podle evropského komisaře pro energetiku Günthera Oettingera výrazně zvýšila šance na to, že výstavba plynovodu Nabucco, který zatím existuje pouze na papíře, bude v budoucnosti úspěšně dokončena.

„Fukušima podstatnou měrou zvýšila pravděpodobnost dostavby Nabucca,“ prohlásil při příležitosti včerejší (29. června) konference o obnovitelné energii, kterou v Berlíně pořádal německý Handelsblatt, evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Od výstavby plynovodu, který by měl od roku 2017 do Evropy přivádět plyn z kaspické oblasti (mapa plánované trasy), se začalo jednat už v roce 2002.

Do příprav projektu, od něhož si Evropa slibuje snížení závislosti na dodávkách zemního plynu z Ruska, se zapojilo několik významných evropských společností – ÖMV z Rakouska, MOL z Maďarska, RWE z Německa, Bulgargaz z Bulharska, rumunský Transgaz a Botas z Turecka.

Výstavbu ale zatím ohrožuje řada nedořešených problémů, které se pojí například s financováním, nejistými dodávkami plynu nebo silnou konkurenci hlavně ruských projektů.

Někteří členové konsorcia Nabucca, ÖMV, MOL a Bugargaz, totiž uzavřely smlouvu s ruským plynárenským gigantem Gazpromem na výstavbu konkurenčního plynovodu South Stream. Zhruba před rokem se objevily zprávy o tom, že se Rusové na svou stranu snaží zlákat i německou RWE (EurActiv 13.7.2010).

„Věřím, že RWE zůstane na lodi (projektu Nabucco) a partnerství s Gazpromem bude přehodnoceno,“ komentoval včera situaci komisař Oettinger.

K nejistotě ohledně výstavby Nabucca přispěla v neposlední řadě i jarní havárie jaderného reaktoru v japonské elektrárně Fukušima, kterou nejprve zasáhlo zemětřesení a poté vlna tsunami. Strach z opakování se situace přiměl například Německo, aby zařadilo jadernou zpátečku a začalo více podporovat jiné druhy energie (EurActiv 30.5.2011).

Podobně se zachovaly i jiné země, například Japonsko nebo Čína (EurActiv 4.4.2011).

(EurActiv/Reuters).