Obnovitelné zdroje minulý rok triumfovaly

Více než polovina všech nových zdrojů elektrické energie, které byly minulý rok instalovány v Evropě nebo v USA, se řadí do kategorie obnovitelných. Ukázala to čerstvá studie organizace REN21 podporované Mezinárodní energetickou agenturou (IEA) a OSN.

Minulý rok byla většina sektorů světové ekonomiky v krizi. To ale neplatí o zelených technologiích, které zaznamenaly nebývalý boom. Je to z velké části způsobeno tím, že se jejich výroba přesunula z vyspělého světa do rozvojového, což vedlo k podstatnému snížení nákladů.

Dobře se to dá dokumentovat na fotovoltaických a větrných elektrárnách. „V roce 2009 Čína vyráběla 40 % světové produkce fotovoltaických elektráren a 30 % větrných turbín; přitom v roce 2007 činily tyto podíly 10 %,“ uvádí v čerstvé zprávě organizace REN21 (byla založena v roce 2005, podporuje jí IEA i OSN).

Čína nejen zaplavuje trh čím dál levnějšími zelenými technologiemi, ale sází na ně i na vlastním území. Z celkem 80 gigawatt (GW) výkonu nových obnovitelných zdrojů, byla loni na území Číny instalována takřka polovina: 37 GW, zní jeden z hlavních závěrů studie.

Poptávku po fotovoltaice táhne Evropa

Globální hospodářská krize jakoby se obnovitelných zdrojů energie vůbec netýkala. Sektor fotovoltaických elektráren (respektive jejich instalovaná kapacita) loni rostl o 53 %; větrných o 32 %, což je obdobné jako v předcházejících letech. Globální trh s fotovoltaikou za poslední dekádu expandoval v průměru o 60 % ročně, od roku 2000 do dneška vzrostl zhruba stonásobně, podtrhává studie.

Minulý rok se fotovoltaice nejlépe na světě dařilo u našich západních sousedů – Němců, kde byly instalovány solární panely o celkovém výkonu 3,8 GW (v globálu více než polovina). Naopak lídr z roku 2008 Španělsko se propadl poté, co na Pyrenejském poloostrově došlo k výraznému seškrtání výkupních cen.

Jak nedávno upozornila společnost ČEPS, Česko je ve světovém žebříčku nově instalovaných solárních elektráren v roce 2009 na pátém místě (411 MW); při přepočtu na jednoho obyvatele je jen těsně druhé za Německem.

Je však otázkou, jestli bude boom solárních elektráren pokračovat. Náklady na jejich pořízení sice rapidně klesají, ovšem podobný trend nabrala také doposud velkorysá státní podpora. Například Italové nedávno zveřejnili, že je příští rok vyjde podpora OZE na více než tři miliardy eur. Tamní vláda proto pro roky 2011 až 2013 výrazně „osekala“ dotace pro fotovoltaiku.

Stejně na to jde většina dalších evropských států včetně Německa i Česka. V tuzemsku podle ČEPSu zaplatíme za OZE v dalších 20 letech skoro 900 miliard korun (EurActiv 2.7.2010).

Ve větru dominuje Čína

Pokud jde o větrnou energii, hrály evropské státy v minulém roce druhé housle. Více než třetinu nově instalovaných kapacit (13,8 GW) našlo svůj domov v Číně, kterou následují Spojené státy (10 GW).

I když se Čína stává v zelených technologiích, a zejména v OZE, světovou velmocí, její rychlý hospodářský rozmach (v prvním pololetí 2010 rostl čínský HDP o 11,1 %) je spojen s výrazným nárůstem emisí skleníkových plynů. V minulém roce Čína sesadila z „trůnu“ USA a stala se největším emitentem CO2 na světě.

(EurActiv s Reuters.)