Nová směrnice má zabránit daňovým podvodům na trhu s uhlíkem

Ministři financí Evropské unie v úterý podpořili návrh směrnice, která má zamezit daňovým podvodům při obchodování s emisními povolenkami. Podle nových pravidel budou moci členské státy přesunout povinnost platby DPH z prodejce na kupujícího.

Směrnice o dobrovolném a dočasném zavedení tzv. „reverse charge“ mechanismu má doplnit stávající unijní pravidla pro výběr daně z přidané hodnoty a reaguje na daňové podvody, ke kterým v některých členských zemích došlo v souvislosti s obchodováním s emisními povolenkami (EurActiv 1.10.2009).

Obchodníci využívali metody známé jako „kolotočový podvod“, kdy v jedné zemi nakoupili emisní povolenky bez DPH a vzápětí je v jiném státě prodali včetně DPH a zmizeli ještě před odvedením daně.

Nová pravidla dávají členským státům možnost změnit dočasně (maximálně do 30. června 2015) pravidla pro výběr DPH tak, že povinnost za platbu daně z prodeje emisních povolenek převedou z prodejce na kupce. Postup, který je známý jako „reverse charge“ mechanismus, by měl podle zákonodárců snížit riziko daňových podvodů, neboť obchodníci díky němu přijdou o možnost účtovat kupcům DPH.

Směrnice byla přijata v rekordně krátké době. Od návrhu Evropské komise k úternímu schválení Radou ministrů neuběhlo ani šest měsíců.

Některé členské země na harmonizovanou legislativu nečekaly a proti daňovým podvodům na uhlíkovém trhu zakročily samy. Nizozemsko přikročilo k zavedení reverse charge mechanismu a Francie a Velká Británie v obavě z daňových podvodů raději daň z prodeje emisních povolenek zrušily úplně.

V současné době Komise navrhuje mechanismus reverse charge zavést také u dalších druhů „k podvodům náchylného“ zboží. Jedná se například o mikroprocesory a počítačové díly nebo mobilní telefony – jinými slovy, předměty s malým objemem ale s vysokou cenou.

Podvody s DPH nejsou první trestnou činností, ke které dochází v souvislosti s evropským systémem obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), jehož úkolem je snížit emise skleníkových plynů.

Minulý měsíc Evropská komise zpřísnila pravidla pro obchodování v elektronickém systému ETS, kde došlo na přelomu ledna a února 2010 k několika úspěšným pokusům o nabourání se do účtů registrovaných obchodníků s uhlíkem. Nová pravidla dávají správcům národních registrů povolenek právo odmítnout otevřít nový účet nebo zmrazit, případně zrušit účet stávající.