Německý průmysl se rozloučí s levnější elektřinou

Německý ministr pro hospodářství a energetiku Sigmar Gabriel; zdroj: Rada EU

Německé energeticky náročné podniky budou nejspíš brzy platit za elektřinu víc než doposud. Skončí jim totiž pravděpodobně výjimka z poplatku na obnovitelné zdroje. Navrhuje to nová vláda Angely Merkelové. Změny v podpoře OZE nejspíš potěší české průmyslníky, kteří si na zvýhodnění německých konkurentů stěžují.

Německo chystá velké změny v podpoře obnovitelných zdrojů energie (OZE), respektive v nastavení poplatku za elektřinu z těchto zdrojů.

Nová vláda křesťanských demokratů a sociálních demokratů se podle očekávání dohodla na tom, že tento poplatek budou platit i energeticky náročné průmyslové podniky.

Konečnou podobu zákona bude potřeba ještě dojednat. Je ale jasné, že přenastavení pravidel patří mezi vládní priority.  

Výhoda v konkurenci

Německý zákon o obnovitelných zdrojích zajišťuje podporu OZE prostřednictvím výkupních cen. Kvůli rostoucím cenám elektřiny ale začalo být jasné, že je potřeba ho přepracovat.

Zásadní změna by měla spočívat v tom, že průmyslové podniky přijdou o výjimku z placení poplatku za zelenou elektřinu. Tu má řada z nich kvůli udržení konkurenceschopnosti. Týká se energeticky náročného průmyslu nebo podniků, které si elektřinu vyrábí samy.

Díky tomu platí některé firmy za elektřinu přibližně o polovinu méně, než kdyby výjimka neplatila. Na to si stěžuje i český průmysl, kterému se zvýhodnění německých konkurentů nelíbí. Evropská komise se navíc rozhodla německý model prošetřit kvůli možné nedovolené podpoře.

Porušení smlouvy

Podle návrhu by měly i podniky, které si energii vyrábí samy, platit 90 % poplatku za OZE (ten v současné době představuje asi 6,2 eur za kilowatthodinu). Pokud elektřinu vyrábí přímo z OZE nebo kombinovaně s teplem, měly by platit jen 70 % poplatku.

Podle mluvčího chemické společnosti Bayer se tak už firmám nevyplatí provozovat vlastní elektrárny. Je to prý porušení koaliční smlouvy nové vlády. V té se totiž uvádí, že změny se podniků s vlastní elektřinou dotknou jen mírně.  

Vládní projekt

Návrh zákona pochází z dílny ministra hospodářství a energetiky Sigmara Gabriela, který je předsedou německé sociální demokracie.

Má ale podporu celé vlády, prohlásila šéfová křesťanských demokratů, kancléřka Angela Merkelová.   

Zákon má přinést také škrty v samotné podpoře obnovitelných zdrojů. Vláda chce stanovit strop pro množství energie vyrobené z větrných elektráren. Ročně by měly vyrobit maximálně 2.600 megawatt, dotace pro nová zařízení mají být každý rok sníženy o 1,59 %.

Pokud by se z větru za rok vyrobilo více než zmíněných 2.600 megawatt, škrty by se měly navýšit o 0,1 % na každých dodatečných 200 megawatt.