Německo neví, jak nahradit jaderné elektrárny

Zdroj: CreativeCommons.org.

Kvůli ústupu od jaderné energie a zvyšování závislosti na obnovitelných zdrojích energie bude Německu v roce 2020 chybět elektřina v objemu, který odpovídá výkonu patnácti elektráren. Ve středu se na tom shodli zástupci německé spolkové vlády, výrobci energie a provozovatelé přenosových soustav.

Účastníci schůzky pořádané německou kancléřkou Angelou Merkel se sice shodli na tom, že země ústup od jaderné energie pocítí, ale nenašli řešení, jak ze svízelné situace ven.

„Panuje shoda nad tím, že v roce 2020 bude chybět 10 Gigawatt instalované kapacity,“ sdělil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj. Taková kapacita odpovídá výkonu deseti až patnácti elektráren.

Schůzky se vedle kancléřky účastnili šéfové velkých elektrárenských společností E.ON a RWE AG, zástupci Siemensu, provozovatelé přenosových soustav, představitelé odborů a energetické lobby.

Po loňské havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima následované rozhodnutím spolkové vlády uzavřít do roku 2022 všechny jaderné zdroje, se velké elektrárenské společnosti dostaly do defenzívy. Německo od té doby hledá řešení, které by výpadek jaderných elektráren pokrylo.

Další schůzka s premiéry německých spolkových zemí je plánovaná na 23. května. Její náplní bude pravděpodobně otázka posílení přenosové soustavy a lepší využívání energie z větrných elektráren v Severním moři.

Spolková vláda dosud novou energetickou strategii, která by řešila odstavení jaderných zdrojů, nemá a opozice za to kancléřku kritizuje. Schůzky proto do značné míry reagují i na parlamentní volby plánované na příští rok. Vláda do té doby potřebuje ukázat, že situaci řeší.

Zástupci energetických společností nyní požadují, aby vláda zavedla pobídky k investicím do výstavby plynových elektráren. Plyn představuje flexibilní zdroj, kterým provozovatelé soustavy mohou regulovat výkon v případě kolísajících dodávek elektřiny z větrníků a solárních panelů a také ve špičkách.

Od doby, kdy Německo vloni rozhodlo o okamžitém uzavření několika jaderných elektráren, již několikrát došlo k tomu, že německá přenosová soustava nebyla schopná přepravit elektřinu vyrobenou na severu země na jih. Důsledky přitom pocítil i český provozovatel přenosové soustavy. Důvodem těchto potíží je chybějící přenosová kapacita.

Podle Hildegard Müller, šéfky Německého sdružení energetiky a vodárenství (BDEW), se účastníci schůzky shodli na tom, že je třeba výrobu ze stávajících zdrojů udržet a zároveň pracovat na výstavbě nových elektráren. K žádnému rozhodnutí prý ale nedošlo.

„Na jednu stranu musíme řešit schopnost stávajících elektráren dosahovat zisku,“ uvedla Müller. „Na druhou stranu je třeba pečlivě připravit další opatření, která povedou k realizaci nových projektů,“ dodala.

Zástupci některých velkých elektrárenských společností přitom dávají jasně najevo, že nesouhlasí s dotováním obnovitelných zdrojů a decentralizací výroby namísto výstavby chybějící infrastruktury.

(EurActiv/Reuters.)