Naftogaz zatím platí včas, nové hrozby jsou ale na obzoru

Ukrajinský energetický gigant Naftogaz zaplatil ruské společnosti Gazprom včas za červencové dodávky zemního plynu a vyvrátil tak spekulace o nedostatku financí. I tak však zůstává Naftogaz zadlužený „až po uši“. Ukrajinská vláda chce přistoupit k „restrukturalizaci“ jeho dluhů, což se nelíbí zahraničním investorům.

Souvislosti:

V lednu 2009 Evropu (především její východní část) tvrdě zasáhlo zastavení dodávek zemního plynu, které trvalo plné dva týdny. Od té doby se Unie snaží opakování krize předejít a zajistit, aby Ukrajina platila za dodávky zemního plynu z Ruska včas a také se jí snaží pomoci s doplněním zásob zemního plynu před nadcházející zimou. Spory mezi Ruskem a Ukrajinou totiž stále bublají pod povrchem a stačila by jedna pozdní platba a krize by se mohla opakovat.

Ukrajina již několik měsíců shání odhadem čtyři až pět miliard dolarů, které potřebuje k naplnění svých plynových zásobníků. Bez vybudování těchto rezerv není během zimy možné plynule zásobovat evropské odběratele, protože Gazprom nemá dostatečné přepravní kapacity, aby zemní plyn transportoval přímo z Ruska.

Je proto zvykem, že Gazprom prodá ukrajinské společnosti Naftogaz v létě zemní plyn, který pak několik měsíců „odpočívá“ v zásobnících a během zimy ho nakupuje zpátky a posílá na západ. Na jiný model Gazprom přistoupit nechce, neboť se obává, že by ukrajinská strana nedodržela své závazky. Ukrajincům se nicméně do nákupů dvakrát nechce – jednak nemají prostředky a za druhé je odrazuje zastavení nárůstu ceny plynu (v případě jejího poklesu by na obchodu prodělali).

Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Světová banka a Evropská investiční banka na konci července slíbily, že poskytnou Ukrajině půjčku, která kromě nákupu zemního plynu umožní reformovat tamní energetický sektor (a nastartovat investice do obnovy zastaralé infrastruktury), a to v maximální výši 1,7 miliardy dolarů.

Z Ruska dovážejí země Evropské unie asi čtvrtinu zemního plynu (v poměru k celkové spotřebě), přičemž 80% z tohoto objemu proudí přes ukrajinské území.

Témata:

Každý první týden v měsíci je řada odborníků i žurnalistů ve střehu – vždy do sedmého musí totiž ukrajinská společnost Naftogaz uhradit ruskému Gazpromu účet za dodávky plynu za předchozí měsíc. Od lednové plynové krize se jí to zatím vždy povedlo (naposledy převedla včera do Ruska platbu za červenec ve výši 605 milionů dolarů), nicméně v září čeká Naftogaz další výzva.

Na konci tohoto měsíce má totiž splatit dluh, jehož hodnota činí 500 milionů dolarů. Dluhopisy splatné v září drží v rukou především zahraniční investoři, kteří byli mírně řečeno zaskočeni prohlášením ukrajinského ministra financí Igora Umanského o tom, že tento dluh bude nutné „restrukturalizovat“.

Premiérka Ukrajiny Julia Tymošenko přitom ještě minulý týden ve středu věřitele ujišťovala, že své peníze dostanou zpět. „Je naprosto jasné, že všechny zahraniční dluhy, které Ukrajina z posledních let má, splatí, a to včas a v plné výši,“ uvedla Tymošenko.

Rozporuplná vyjádření jednotlivých ukrajinských představitelů značně zneklidňují zahraniční investory, kteří až doposud považovali dluhopisy ukrajinské společnosti Naftogaz za stejně málo rizikové jako státní obligace.

Například Tim Ash, analytik Royal Bank of Scotland, pro Financial Times uvedl: „Slyšeli jsme od ukrajinské vlády nesčetněkrát, že ať se bude dít cokoliv, postaví se za Naftogaz. Jestliže nejvýznamnější firma v zemi nedokáže dostát svým závazkům, kdo potom…,“ ptá se Ash a dodává, že případné odložení splátky dluhu by vyslalo „velmi negativní“ signál k investorské komunitě.

Problém je, že investoři zatím netuší, co si přesně ukrajinský ministr financí pod pojmem „restrukturalizace“ dluhu představuje. Není jim taky jasné, proč dluh nesplatí stát, do jehož kasy tento týden přišly 3,3 miliardy dolarů pomoci od Mezinárodního měnového fondu.