Nabucco vstoupilo do tendru na ázerbájdžánský plyn

Zdroj: WikimediaCommons.org, autor: Albert Bridge.

Tři projekty v Jižním plynovém koridoru, Nabucco, TAP a ITGI, podaly ázerbájdžánské státní ropné společnosti Socar své nabídky na odběr zemního plynu v ročním objemu 10 miliard kubíků. Obsah nabídek podléhá obchodnímu tajemství.

Vedení tří konkurenčních konsorcií: Nabucco, TAP a ITGI, předala ázerbájdžánské straně své nabídky prakticky ve stejnou dobu. Jejich obsah je ale tajný.

Při hledání vítěze se podle ázerbájdžánských médií bude posuzovat, zda je nabídka z obchodního hlediska atraktivní nebo zda je technicky a finančně dostupná. Hodnotit se mají dále projekční a návrhářské činnosti, management, koordinace, transparentnost, možnost postupného navyšování rozsahu kontraktu, apod.

Prezident ázerbájdžánské státní ropné společnosti SOCAR Rovnag Abdulajev měl v minulosti prohlásit, že společnost zvažuje všechny možnosti, jak plyn z nalezišť v Šah Deniz II dopravit do Evropy. Zmínil prý v této souvislosti nejen projekty ITGI, TAP a Nabucco, ale také White Stream.

White Stream je projekt, který podporovala předchozí ukrajinská vláda a jehož trasa měla vést do západní Evropy přes Gruzii, Ukrajinu a Rumunsko nebo Bulharsko. Projekt ale mezitím zjevně přišel o politickou podporu.

Ten nejlepší

Přestože obsah nabídek je zahalen obchodním tajemstvím, všechna tři konsorcia se snaží na přednosti svých projektů upozornit také veřejně.

Výkonný ředitel Nabucca Reinhard Mitschek údajně zdůraznil, že projekt se může opřít o dlouhodobou politickou podporu a stabilitu. Tu mu zajišťuje smlouva uzavřená na 50 let se všemi zeměmi, jimiž trasa plánovaného plynovodu prochází (Rakousko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko). Smlouvu navíc posilují i další bilaterální dohody o podpoře projektu.

Harry Sachinis, předseda představenstva a výkonný ředitel řecké plynárenské společnosti DEPA, jménem ITGI (propojení Turecko-Řecko-Itálie) uvedl, že jeho projekt je schopen s dodávkami ázerbájdžánského plynu začít ze všech nejrychleji a za nejnižší cenu.

„Sytém ITGI může být v provozu už v roce 2013, což je dřív, než jakákoli jiná varianta. Je to také jediný projekt, který je schopen splnit harmonogram, které požaduje (konsorcium) v Šah Deniz II. Systém ITGI je v každém ohledu nejpůsobivější,“ řekl Sachinis.

Šéf ITGI v exkluzivním rozhovoru EurActivu sdělil, že ITGI je „ze všech různých projektů technicky nejdál“.

V prohlášení Transjadranského plynovodu TAP se píše, že projekt představuje „nejkratší a finančně nejschůdnější z navrhovaných variant“.

„Dá se rozšířit a nabízí účinné a nákladově efektivní nástroje k zajištění rostoucích objemů plynu z kaspické oblasti a dalších oblastí (jakmile to bude možné),“ píše se v materiálu pro tisk.

Výkonný ředitel TAP Kjetil Tungland si zcela nepokrytě rýpl do svých konkurentů – Nabucca a Poseidonu (podmořská část plynovodu ITGI): „Náš projekt se možná nejmenuje po Verdiho opeře nebo řeckém bohu moří, ale tým našich odborníků má dost velké znalosti dějin na to, aby věděl, o co všechno tady jde. Jediné, oč žádáme, je, abychom byli souzeni podle svých zásluh.“

Z prohlášení všech tří konkurentů vyplývá, že si každý z nich od soutěže slibuje zakázku v ročním objemu 10 miliard kubíků zemního plynu. Představitelé v Baku ale naznačili, že možná nevsadí vše na jednu kartu a kontrakt rozdělí mezi víc projektů.

O možné spolupráci v minulosti hovořili i zástupci jednotlivých projektů plánovaných v tzv. Jižním plynovém koridoru (mapa viz zde). Až přijde vhodná chvíle a poptávka Evropy po zemním plynu vzroste, menší projekty by se tak mohly stát páteří větších projektů.

Také EU se letos v únoru údajně pokusila iniciovat fúzi Nabucca a ITGI (EurActiv 18.2.2011). Komise později přiznala, že se snažila v jižním plynovém koridoru stimulovat konkurenci mezi projekty.