Na cestě ke klimatické neutralitě: Komise chce více energie z mořských obnovitelných zdrojů

© Pixabay

K dosažení klimatické neutrality do roku 2050 potřebuje Evropská unie využívat více energie z obnovitelných zdrojů. Proto dnes Komise předložila strategii, podle které by členské státy měly více využít potenciál všech evropských moří k výrobě energie z větru, slunce či vln. Jen objem pobřežní větrné energie by měl do roku 2030 vzrůst na pětinásobek současné hodnoty, do poloviny století by měl být 25krát vyšší než dnes.

Strategie počítá s výrazným navýšením energie z obnovitelných zdrojů. Ta, kterou vygenerují větrné elektrárny na moři by měla z dnešních 12 gigawattů (GW) vzrůst do konce desetiletí na 60, v polovině století pak dosáhnout 300 GW. Státy by do té doby měly rovněž vyrábět ze slunce, mořského příboje či jiných mořských zdrojů dalších 40 GW energie.

Plán sice není pro členské státy závazný, může ale ovlivnit budoucí podporu investic do energetické sítě.

„Evropa už dnes velmi úspěšně vyrábí u pobřeží energii z obnovitelných zdrojů. Chceme, aby z toho byla ještě větší příležitost pro čistou energii, kvalitní pracovní příležitosti, udržitelný růst a mezinárodní konkurenceschopnost,“ prohlásil dnes místopředseda unijní exekutivy Frans Timmermans. Ten je odpovědný právě za přechod ke klimaticky šetrnému hospodářství.

Potenciál k výrobě větrné energie nabízejí podle Komise všechna evropská moře, od Severního a Baltského přes Středozemní až po Černé.

„Evropa má ve výrobě obnovitelné energie z mořských zdrojů světové prvenství a může se stát lídrem globálního rozvoje této oblasti,“ uvedla při příležitosti představení strategie eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Vyrábět elektřinu může každý. Evropa sází na komunitní energetiku

Výroba elektřiny je doménou velkých společností. V Evropě však přibývá lidí, kteří nechtějí být pouhými spotřebiteli energie, ale chtějí se zapojit i do její výroby, distribuce či ukládání. Instalace solárního panelu na střechu přitom není jedinou možností, jak se zapojit.

V zájmu zvyšování kapacity výroby energie z obnovitelných mořských zdrojů bude Komise podporovat přeshraniční spolupráci mezi členskými státy. Pobřežní státy cíle v oblasti výroby energie z obnovitelných mořských zdrojů začleňují do tzv. územních plánů námořních prostor, které mají Komisi odevzdat v březnu příštího roku.

Brusel odhaduje, že ke zprovoznění všech pobřežních zařízení na výrobu plánovaného objemu energie bude potřeba investic v objemu 800 miliard eur (přes 21 bilionů Kč).

Komise proto hodlá státům a firmám usnadnit získávání peněz na jejich výstavbu z unijních fondů a přizpůsobit tomu pravidla pro státní podporu soukromých podniků.

Dopad krize na energetiku se teprve ukáže. S potřebnou transformací může pomoct i fond obnovy

Český energetický průmysl možná čekají těžké časy. K dopadům koronavirové krize se přidává další zvyšování klimatických ambicí. Velmi bude záležet na tom, jak intenzivně česká vláda energetickou transformaci podpoří, a jak moc k tomu využije evropské zdroje.