ČR a Polsko možná od roku 2017 propojí nový plynovod

zdroj: RWE.cz

V rámci projektu tzv. Severojižního propojení by měl v letech 2016 až 2017 vzniknout nový plynovod spojující Českou republiku a Polsko. Oběma zemím by poskytl možnost čerpat více dodávek od nových dodavatelů a posílit tak svou energetickou bezpečnost. Na financování projektu se bude pravděpodobně podílet také Evropská unie.

Mezi Českou republikou a Polskem by mohl během příštích let vzniknout nový plynovod. Země by tak zvýšily kapacitu vzájemného propojení, které prozatím zajišťuje společný plynovod STORK otevřený na podzim minulého roku (EurActiv 15.9.2011).

Stávající plynovod i nově plánovaný projekt by byly součástí tzv. Severojižního plynového propojení, kterému země střední Evropy přikládají velký význam pro svou energetickou bezpečnost.  

Díky novému propojení by se do Polska mohly dostávat dodávky plynu ze západní Evropy a Česku by se otevřela cesta pro katarský zkapalněný plyn z přímořského terminálu v polském Svinoústí.

Nový plynovod, vedoucí z polského území směrem k Ostravě, by měl být vybudován v letech 2016 až 2017 a jeho přepravní kapacita by měla dosáhnout až osmi či deseti miliard metrů krychlových plynu ročně.

Podle informací deníku E15 bude vyžadovat investici ve výši jedné miliardy korun. Provozovatelé přepravních soustav v Česku a Polsku, společnosti Net4Gas a Gaz-System, předpokládají, že na financování se bude podílet také Evropská unie, která vznik nové infrastruktury podporuje. Také stávající plynovod STORK byl z 50 % financován Unií.

Poláci by mohli koupit české plynovody

O tom, zda bude plynovod postaven, se podle mluvčího společnosti Net4Gas Milana Řepky rozhodne během dalších dvou až tří let.

„Plán také souvisí s tím, jak bude provedena takzvaná procedura open season, tedy procedura závazné objednávky obchodníků o přepravní kapacitu plynu. Plánuje se, že tato procedura by měla probíhat rok předtím, než by mělo být rozhodnuto definitivně o výstavbě,“ uvedl mluvčí v rozhovoru pro Rádiu Česko.

Podle něj se také uvažuje o posílení kapacity současného propojení STORK. Prozatím je totiž využívána pouze z poloviny. Mluvčí však upozornil, že také toto rozhodnutí se bude odvíjet od aktuálního zájmu o odběr plynu, a to především v jižní části Polska.  

Česká společnost Net4Gas, která patří do skupiny německé RWE, je sice v současné chvíli na prodej, stavba plynovodu je však součástí jejích dlouhodobých plánů, které bude muset podle pravidel EU realizovat, sdělil rádiu Řepka.  

Podle informací polského serveru wnp.pl prodej firmy nepředstavuje problém ani pro jejího partnera. „Je to nezávislé na tom, kdo bude budoucím vlastníkem Net4Gas,“ uvedl ředitel Gaz-Systemu Jan Chadam. Ten zároveň nevyloučil, že Polsko by mohlo mít o nákup českých plynovodů zájem.