Maďarsko získalo povolení pro výstavbu plynovodu Nabucco

Zdroj: WikimediaCommons.org; Autor: Glen Dillon.

Maďarsko dokončilo schvalovací proceduru pro úsek plynovodu Nabucco, který povede přes jeho území. Mezi účastnickými zeměmi je tak první. Média o tom informovalo vedení projektu.

„Je to v Maďarsku podstatný krok vpřed a znamená to začátek pokročilé fáze rozvoje Nabucco West,“ uvedl Reinhard Mitschek, výkonný ředitel konsorcia Nabucco.  

Maďarsko totiž jako první mezi ostatními účastnickými zeměmi zvládlo získat nutná povolení, a dokončilo tak schvalovací proceduru pro úsek plynovodu, který je dlouhý 384 km a vede přes jeho území. 

Nyní se podle Gabora Bercsiho, výkonného ředitele projektu Nabucco v Maďarsku, usiluje o zisk povolení pro samotnou výstavbu. 

Evropská unie si od plynovodu Nabucco slibuje větší diverzifikaci dodávek plynu a tudíž menší závislost na této surovině dovážené z Ruska. 

Od výstavby plynovodu, který by měl od roku 2017 do Evropy přivádět plyn z kaspické oblasti, se začalo jednat už v roce 2002. Rozhodnutí, zda se tak stane, se očekává letos nebo na začátku příštího roku. 

Do příprav projektu se zapojilo několik významných evropských společností – ÖMV z Rakouska, MOL z Maďarska, RWE z Německa, Bulgargaz z Bulharska, rumunský Transgaz a Botas z Turecka.  

Nabucco West představuje modifikovanou verzí projektu. Letos květnu totiž původní projekt opustila britská společnost BP a nyní se rozhodne, jakou cestou bude plyn z Ázerbádjžánu do Evropy přepravovat. 

Projekt plynovodu Nabucco od jeho počátku provázela řada problémů, které se pojí například s financováním, nejistými dodávkami plynu nebo silnou konkurenci hlavně ruských projektů.  

Kritici poukazují zejména na vysoké náklady výstavby plynovodu a zmiňují právě problémy s konkurencí. Odhaduje se, že náklady Nabucca dosáhnou až 12 miliard eur (zhruba 243 miliard korun).

Samotné Maďarsko muselo letos na jaře oznámit, že z projektu vystupuje maďarská energetická společnost MOL. Ta podle svého vyjádření podporuje diverzifikaci dodávek energií do střední a východní Evropy, jako nezávislá firma má prý ale odpovědnost vůči svým akcionářům.