Ložiska břidlicového plynu se v ČR zatím prozkoumávat nebudou

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa; zdroj: Rada EU.

I když na konci minulého roku udělil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa povolení pro průzkumné vrty kvůli potvrzení potenciálních ložisek břidlicového plynu na území v ČR, nyní na nátlak obcí a zájmových skupin průzkumné aktivity pravděpodobně zakáže. Proti průzkumu a potenciální těžbě se staví především Podkrkonoší a Berounsko.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa včera (10. dubna) oznámil, že zruší povolení pro průzkum ložisek břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. V tomto regionu během posledního měsíce protestovali zástupci desítek obcí a měst (EurActiv 2.4.2012).

O povolení pro průzkumné aktivity požádala v Podkrkonoší již minulý rok společnost BasGas Energia Czech, dceřiná společnost firmy Hutton Energy. Královéhradecká pobočka ministerstva životního prostředí vydala povolení na konci roku. Proti potenciální těžbě nekonvenčního plynu se ihned objevila řada námitek

Ani podle ministra nebylo rozhodnutí úřadu v souladu se správním řádem. Dotčené obce například nedostaly odpovídající informace ani prostor, aby se mohly vyjádřit, uvedl Chalupa.

Do konce týdne

Novinářům sdělil, že do konce tohoto týdne by měl jeho úřad vypracovat ke kontroverzní otázce ložisek břidlicového plynu své stanovisko. „V okamžiku, kdy dostanu doporučení rozkladové komise, původní rozhodnutí zruším a nařídím nové projednání,“ prohlásil a dodal, že důvody ke zrušení původního souhlasu převažují.

„Jedná se například o pochybení z hlediska správního řádu či zhodnocení jednotlivých argumentů nebo chybějící dostatečné zhodnocení veřejného zájmu, který v této věci musí být posuzován,“ řekl ministr. Hlavní důraz by podle něj měl být kladen na ochranu krajiny a zdrojů pitné vody.

„Máme z toho celkem dobrý pocit, pan ministr nám slíbil, že to celé dáme na začátek a uvidíme, co bude dál,“ řekla starostka Adršpachu na Náchodsku Dana Cahová. „Máme skály, které můžeme prezentovat ve světě, my chceme přírodu a ne vrty,“ dodala.

Téma břidlicového plynu je v současné evropské debatě živé a začíná se o něm diskutovat také v České republice.

Senátoři proti

Náchodský bezpartijní senátor Petr Pakosta se například chystá navrhnout zákon, který by na území ČR zrušil používání metody hydraulického štěpení při potenciální budoucí těžbě plynu z břidlic. Zároveň také on odmítl myšlenku, že by se v okolí Náchodska a Trutnovska prováděl průzkum, který by potvrdil odhady těžařských společností, že se v Podkrkonoší nachází ložiska plynu.

K této iniciativě se pravděpodobně připojí i berounský senátor Jiří Oberfalzer (ODS). Také Berounsko totiž patří mezi oblasti, kde se v poslední době o těžbě břidlicového plynu vášnivě debatuje. I zde požádala společnost BasGas a také firma Busgus o povolení k provádění průzkumných vrtů.

O břidlicovém plynu se diskutuje i v rámci Evropy. Nekonvenční zdroje zemního plynu jsou na jedné straně chápány jako vítaná možnost snížit závislost na dodávkách ruského plynu do Evropy. Z hlediska ochrany životního prostředí jde však o problematickou otázku (EurActiv 5.10.2011).