Kyjev nezaplatil. Gazprom přerušil dodávky plynu na Ukrajinu

Zdroj: www.rwe.cz.

Ruská společnost Gazprom dnes přerušila dodávky plynu na Ukrajinu ihned poté, co vypršelo ultimátum pro zaplacení dlužných částek Kyjevem. Potvrdil to ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan. Gazprom také požaduje po selhání posledního vyjednávání o ceně za plyn v neděli v noci od Ukrajiny, aby od nynějška platila za jeho dodávky dopředu. Podle eurokomisaře Günthera Oettingera by se další kolo vyjednávání o ceně mezi oběma zeměmi mělo konat v průběhu června.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes prohlásil, že za neúspěchem rozhovorů je snaha Ruska Ukrajinu zničit. Ukrajina i Evropské unie mají údajně dostatek zásob plynu, s nimiž si při výpadku dodávek mohou vystačit řadu měsíců.  

„Musíme dnes oznámit, že dodávky plynu na Ukrajinu byly sníženy na nulu,“ prohlásil Prodan. Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov ubezpečil, že dohodnuté objemy plynu potečou dál k evropským odběratelům přes Ukrajinu, která má podle něj za povinnost je nepřerušovat.

Zároveň ale varoval Brusel, že komplikace nastat mohou. Dřívější spory mezi Ruskem a Ukrajinou před pěti a osmi lety přitom vedly k omezení dodávek na západ Evropy. Podle Oettingera se Ukrajina zavázala respektovat tranzitní dodávky ruského plynu přes svoje území. Tento závazek následně potvrdil i ukrajinský ministr Prodan.

Zásoby do prosince

Podle šéfa ukrajinské společnosti Naftogaz Andrije Koboleva má Ukrajina zásoby plynu v objemu skoro 14 miliard kubických metrů, což by mělo vystačit do prosince. Podle eurokomisaře Oettingera má Evropská unie zásoby kolem 12 miliard kubických metrů plynu, které ji mohou pomoci překonat případné výpadky dodávek z Ruska. Ukrajinou prochází 15 procent celkové spotřeby plynu v unii, tedy polovina unijního dovozu z Ruska.

Kyjev dluží za předchozí dodávky této energetické suroviny několik miliard dolarů a podle Gazpromu neuhradil platby ani za červnové dodávky. Ruský plynárenský gigant se proto obrátil na arbitrážní soud ve Stockholmu, aby na Ukrajině vymohl celkovou dlužnou částku ve výši 4,5 miliardy dolarů, což je 91 miliard korun. 

Celý článek najdete na webu E15.cz.