Kritéria testů jaderných elektráren mají být hotová za týden

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: xedos4.

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger po skončení neformálního jednání ministrů v maďarském Gödölö uvedl, že parametry zátěžových testů jaderných elektráren budou hotova do 12. května. Připustil ale, že zatím není jasné, jestli jejich součástí budou i scénáře zahrnující teroristické útoky nebo pád letadla.

V reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima rozhodly členské státy EU na svém březnovém summitu o provedení celoevropských zátěžových testů. Elektrárny, které by jimi neprošly, by měly být vyřazeny z provozu (EurActiv 28.3.2011).

Evropská unie nedisponuje právním základem, který by umožňoval nařídit členským státům provedení testů, a vlády k nim proto přistupovat nemusí. Vzhledem k tlaku veřejného mínění si podle odborníků lze ale jen těžko představit, že by nějaký stát testy ignoroval.

Komisař Günther Oettinger po neformálním jednání ministrů pro energetiku, které se počátkem týdne konalo poblíž Budapešti, uvedl, že by evropští experti na jadernou bezpečnost měli kritéria zátěžových testů představit ve čtvrtek 12. května. Oettinger dále řekl, že soubor kritérií bude pravděpodobně sestávat s šesti bodů.

Jaderné elektrárny by měly být testovány na neočekávané přírodní katastrofy podobné těm, které zasáhly v březnu Japonsko. Hovoří se v této souvislosti o zkouškách odolnosti proti vlnám tsunami, zemětřesením nebo povodním.

Některé členské státy, europoslanci a zástupci ekologických organizací se ale obávají, že některé krizové scénáře kvůli tlaku jaderné lobby z testů vypadnou. Naznačuje to již předběžný seznam kritérií, jehož autorem je Asociace západoevropských dozorných orgánů (WENRA). Skupina doporučuje testovat elektrárny pouze na přírodní katastrofy, ale ne na události zaviněné člověkem. Mezi ně se počítají například havárie z důvodu selhání lidského faktoru, ale také teroristické útoky nebo pády letadel.

Komisař Oettinger v úterý připustil, že řada členských států EU s testováním na scénáře, jako je například pád letadla, nesouhlasí. Některé státy takové testy podporují, jiní je považují za přehnané, přiznal komisař.

Otevřenou otázkou zatím zůstává i způsob ověřování důvěryhodnosti testů. Oettinger by přitom rád, aby spolehlivost výsledků testů tým expertů z několika dalších zemí. Na stole je ale i možnost vzájemného posouzení výsledků mezi dvěma zeměmi.

Testy by měly podle komisaře začít v červnu. Do konce roku by národní orgány pro jadernou bezpečnost měly představit alespoň předběžné výsledky těchto zkoušek. Velká Británie se ale již nechala slyšet, že závěry svých testů nezveřejní.