Konec uhlí v roce 2038? Vláda doporučení uhelné komise neschválila, ministři se neshodují

© EPA/FILIP SINGER

Uhelná komise doporučila ukončit těžbu a spalování uhlí v ČR do roku 2038. Vláda o jejích závěrech však není přesvědčena, řada ministrů se přiklání k roku 2033. Doporučení uhelné komise tak ještě před finálním hlasováním vlády projde meziresortním připomínkovým řízením.

Vláda měla již v pondělí rozhodnout o tom, do kdy budou v provozu české uhelné doly a elektrárny. Vládní kabinet měl na stole návrh ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO), který počítal s ukončením těžby uhlí do roku 2038. Nakonec se ale rozhodl jej neschválit.

„Tento bod jsme po dohodě s ministrem Brabcem stáhli a dáme jej ještě do meziresortního řízení. I když se na dnešní tripartitě zástupci podniků i odborů jednoznačně a jednohlasně shodli, že má vláda přijmout závěry Uhelné komise, rozhodli jsme se, že materiál dáme ještě všem členům vlády k připomínkování. Nejsme pod časovým tlakem,“ uvedl Havlíček pro ČTK.

Přejde ČR z uhlí na plyn? Od EU dostala zelenou, otázkou zůstává financování

Česká republika bude muset v následujících letech zapracovat dekarbonizovat svou ekonomiku. Doba uhelná totiž končí a ČR musí plnit ambiciózní evropské cíle pro snižování emisí skleníkových plynů. Otázkou zůstává, jak zajistit vytápění českých domácností, které byly dosud závislé na uhlí. ČR chce vsadit na plyn.

Havlíčkův návrh vycházel z doporučení uhelné komise složené ze zástupců uhelných regionů, energetických společností a neziskových organizací. Přestože komise pracovala na doporučení již od roku 2019, její závěry nenašly mezi členy vlády dostatečnou podporu.

Proti roku 2038 se již dříve postavili ministři za ČSSD, kteří se přiklánějí k dřívějšímu ukončení těžby, a to již v roce 2033. Stejný názor vyjádřil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podporu co nejrychlejšího ukončení uhlí v ČR pro server EURACTIV.cz potvrdil i ministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný.

Ministr zdravotnictví Blatný: Ukončeme těžbu uhlí co nejdříve

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si uvědomuje negativní dopady těžby uhlí na životní prostředí a lidské zdraví. „Osobně jsem pro ukončení těžby uhlí co nejdříve,“ uvedl ministr na dotaz serveru EURACTIV.cz.

Chybí podklady

Ministři za ČSSD si mimo jiné stěžovali na to, že doporučení komise dostatečně neřeší socio-ekonomické dopady ukončení těžby na obyvatele uhelných regionů. Na nedostatek podkladů si stěžovaly také ekologické organizace.

„Vláda dala za pravdu ekologickým organizacím, když dnes nepřijala doporučení Uhelné komise, proti kterému jsem v komisi hlasoval já i kolega Jan Rovenský z Greenpeace. Usnesení bylo vytvořené narychlo a bez dostatečných podkladů,“ uvedl Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA.

Koželouh v uhelné komisi reprezentoval neziskové organizace, po jejím prosincovém rozhodnutí se ale rozhodl skupinu opustit. Nesouhlasil totiž s tím, jakým způsobem komise o konci uhlí rozhodovala. Ekologové upozorňují zejména na to, že komise ve svých doporučeních počítala s příliš nízkým odhadem ceny emisních povolenek.

„Termín konce uhlí 2038 je příliš pozdě a mimo realitu z hlediska ochrany klimatu i ekonomického výhledu uhlí,“ uvedl Koželouh po dnešním jednání vlády.

„V rámci meziresortu je příležitost diskutovat o realistickém plánu na odklon od uhlí v příštích přibližně deseti letech a jak jej udělat sociálně spravedlivě k lidem, pracujícím v uhelném průmyslu,“ doplnil expert z Hnutí DUHA.

Evropské regiony čeká spravedlivá transformace. Co bude obnášet?  

Evropská unie se zavázala, že se stane do roku 2050 klimaticky neutrální. To pro evropské země znamená zásadní proměnu jejich hospodářství. „Ozelenění“ bude komplikované především pro průmyslově nejzatíženější regiony.