Komise požaduje po Bulharsku změnu jeho smlouvy s Gazpromem

Bulharská vláda by měla z bilaterální smlouvy s Ruskem uzavřené v roce 2008 vypustit článek o exkluzivitě Gazpromu pro využívání plynovodu South Stream. Odporuje to evropské legislativě, která zaručuje právo využívat plynovody i třetím stranám.

Další členská země Evropské unie má problémy kvůli bilaterální smlouvě s Ruskem. Vedle polsko-ruské smlouvy o dodávkách plynu si nyní Komise posvítila i na Bulharsko a jeho dva roky starou smlouvu. Důvodem je přitom opět sporný článek, kterým si Moskva ve smlouvách zajišťuje exkluzivitu na využívání plynovodů.

Smlouva podepsaná předchozí socialistickou vládou premiéra Sergeje Stanisheva v lednu 2008 a ratifikovaná bulharským parlamentem v červenci 2008 zaručuje ruské straně „úplný a neomezený“ tranzit ruského plynu.

Evropská legislativa přitom – na základě principu přístupu třetí strany – dovoluje, aby plynovody jako South Stream či Nabucco mohly využívat i další energetické firmy.

Bulharsko slibuje nápravu

„Tato mezivládní smlouva bude muset být revidována,“ potvrdila stanovisko Komise mluvčí komisaře Oettingera (energetika) Marlene Holzner.

Na otázku EurActivu, proč Bulharsku, které vstoupilo do EU k 1. lednu 2007, Komise „dovolila“ podepsat v roce 2008 smlouvu, která odporuje unijnímu právu, mluvčí Holzner odpověděla, že EU nemá žádné právní prostředky k připomínkování smluv před jejich podpisem.

Připomněla také, že Komise zaslala v dubnu tohoto roku bulharské vládě otázky k podepsané rusko-bulharské smlouvě, dodnes ale neobdržela odpověď. Bulharští představitelé mezitím ujistili Brusel, že smlouvu s Moskvou sladí podle právních požadavků EU.

Mluvčí Holzner také vysvětlila, že EU nechtěla blokovat důležitou výstavbu nové plynovodní infrastruktury a byla připravena udělit výjimky pro konkrétní úseky plynovodů.

„Část plynovodu můžete vyčlenit pro exkluzivní využívání, nejdřív ale potřebujete povolení od národního regulačního úřadu, které musí Komise schválit,“ upřesnila Holzner.

Putin: Komise nedokáže domyslet rizika svých opatření

Ruský premiér Vladimir Putin, který přijel tento víkend do Sofie podepsat smlouvu o společném podniku na výstavbu plynovodu South Stream v Bulharsku, kritizoval zásahy Komise.

Evropská legislativa podle Putina dovoluje malým hráčům na trhu, aby ohrožovaly plynulost dodávek a zvedaly ceny plynu, zatímco Gazpromu zakazuje výstavbu plynovodů. „Návrhy Komise zaměřené na liberalizaci trhu s plynem a plynovodní sítě jsou dobře míněné. Je ale složité odhadnout následky jejich implementace do praxe,“ řekl Putin.

Ruský premiér během návštěvy Bulharska také zmínil, kolik by mohla Sofie ročně za tranzit plynu obdržet. Podle bulharského tisku zmínil Putin částku 2,4 mld. eur ročně. Deník Dnevnik, partner EurActivu v Bulharsku ale pokládá takovou sumu za značně nadhodnocenou.

Moskva v současnosti platí Bulharsku zhruba 100 milionů eur za tranzit 17 mld. kubických metrů ruského plynu. Odhadovaná kapacita plynovodu South Stream by měla dosahovat 63 mld. kubíků. Sofie by tak při současných sazbách mohla ročně dosáhnout na 400-500 milionů eur. Musela by se ale ještě rozdělit se svým partnerem – Gazpromem.

Zůstává prioritou Nabucco?

Bulharský premiér Boyko Borissov potvrdil tisku, že pro jeho zemi zůstává prioritou projekt Nabucco. Přiznal ale, že i hodnota projektu South Stream je velmi lukrativní.

South Stream podle Borissova nevyužije stávající bulharskou síť a bude veden paralelně samostatným, nově položeným potrubím. Do Bulharska také bude přiveden přístavem Burgas, nikoliv původně plánovanou Varnou.

Diplomacie štěňátek

Bulharská média si také všímají novodobého zvyku bulharských představitelů nabízet zahraničním návštěvám mimořádného významu štěňata. Televizní štáby totiž zaznamenaly premiéra Putina při mazlení s dvouměsíčním štěnětem ceněného pasteveckého psa, které mu nabídl premiér Borissov.

V minulosti přitom štěně ze stejného chovu obdrželi od bulharských představitelů i hlavy jiných států. Prezident Parvanov ho nabídl při své státní návštěvě v USA tehdejšímu prezidentovi Bushovi a podle bulharského tisku mělo být jedno štěně nabídnuto i nynější hlavě Spojených států Baracku Obamovi.