Komise hodlá dát 4 miliardy eur na CCS a obnovitelné zdroje

Zdroj: WikimediaCommons.org, autor: Sebastian Schlüter.

Evropská komise včera (3. listopadu) přijala návrh na podporu špičkových technologií v oblasti obnovitelných zdrojů energie a realizace pilotních projektů CCS. Peníze hodlá získat z prodeje emisních povolenek, které za tímto účelem v minulosti EU vyčlenila ze systému EU ETS.

Na vytvoření takzvaného „Rezervního fondu pro nové účastníky“ (New Entrant Reserve 300) se vrcholní představitelé členských států a vlád shodli v roce 2008. Účelem tohoto fondu je podpořit 12 pilotních projektů v oblasti zachycování a ukládání uhlíku (CCS) a špičkové technologie v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů. Číslo 300 pak odkazuje k třem stovkám milionů emisních povolenek, které Unie za tímto účelem v evropském systému obchodování s povolenkami (EU ETS) vyhradila.

Evropská komise odhaduje, že pokud by cena uhlíku činila 20 eur za tunu emisí CO2, mohly by příjmy z prodeje povolenek dosáhnout až 6 miliard eur.

V pracovním návrhu rozhodnutí, který Brusel členským státům rozeslal vloni v prosinci, se píše, že každý členský stát může získat podporu pro nejvýše dva projekty. Vítězné projekty by podle tohoto dokumentu měly povolenky získat v rámci dvou kol výzev k předkládání projektů.

Ze včerejšího vyjádření Evropské komise vyplývá, že by mohlo být z části prostředků získaných prodejem emisních povolenek z rezervy pro nové účastníky podpořeno přibližně osm projektů.

Každý členský stát má nyní sestavit seznam svých projektů a zaslat jej Evropské investiční bance (EIB). Ta projekty vyhodnotí a Evropské komisi doporučí, které projekty by podle jejího mínění bylo vhodné podpořit.

Podle dosavadních plánů by EIB měla povolenky z rezervního fondu prodat na evropském trhu s uhlíkem. Kdy přesně a za jakých podmínek se tak stane, musí banka ještě rozhodnout.

Očekává se, že podrobnosti k celému návrhu Komise představí 8. listopadu.