Komise chce upravit podporu pro obnovitelné zdroje nebo jádro

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: dan

Evropská komise by měla brzy představit dokument, který má upravit pravidla pro různé formy státní podpory v energetice. Ozvala se proti němu skupina evropských zemí včetně Velké Británie a Německa, podle nichž jsou pokyny nastaveny příliš tvrdě. Kvůli podpoře obnovitelných zdrojů nebo výstavbě nových jaderných reaktorů jsou pokyny zajímavé i pro ČR.

Osm evropských zemí zkritizovalo návrh pokynů pro státní podporu v oblasti životního prostředí a energetiky z pera Evropské komise.

Komise by chtěla upravit pravidla pro poskytování podpory takovým projektům, jako je výroba energie z obnovitelných zdrojů, zvyšování energetické účinnosti, kombinovaná výroba elektřiny a tepla nebo technologie pro zachycování a ukládání oxidu uhličitého.

Pravidla by se měla vztahovat i na případy, kdy stát osvobodí některé podniky od environmentálních poplatků nebo jim sníží poplatek na podporu obnovitelných zdrojů.

Předčasný dokument

To jsou zásadní témata třeba pro Velkou Británii nebo Německo. Návrh podle nich potřebuje důkladnou revizi, protože by mohl vážně poškodit evropský průmysl.

„Řada z návrhů Komise je příliš detailní a úzce vymezená,“ tvrdí Británie a Německo.

„Řada z návrhů Komise je příliš detailní a úzce vymezená. Vzhledem k tomu, jak málo zkušeností v těchto dynamických odvětvích existuje, jsou některé pokyny zkrátka předčasné,“ tvrdí v dokumentu, který měla příležitost prostudovat bruselská redakce EurActivu.   

K takovému názoru se připojily i Dánsko, Francie, Lucembursko, Nizozemsko, Rakousko a Švédsko. Společné stanovisko zaslaly Komisi, která se v dubnu chystá pokyny veřejně vyhlásit.

Jádro a OZE

Německo i Británie mají poměrně jasnou představu o tom, jak by měla jejich energetika v budoucnu vypadat. Počítají přitom s některými formami státní podpory, kterých by se mohla nová pravidla dotknout.

V případě Británie jde zjednodušeně řečeno o garantovanou cenu pro elektřinu z plánované jaderné elektrárny Hinkley Point. Takovou podporu musí Evropská komise individuálně povolit.

Německo se pak snaží postavit svou energetiku na obnovitelných zdrojích. Kvůli jejich rozvoji musí, podobně jako v České republice, platit spotřebitelé speciální poplatek k ceně elektřiny. Energeticky náročný průmysl má ale v Německu od takového poplatku úlevu – což Komise v současné době zkoumá právě jako možnou nedovolenou státní podporu.

Temelín a POZE

Oba příběhy mohou být zajímavé i pro Českou republiku. Až do nedávna se zdálo, že plánované nové bloky jaderné elektrárny Temelín nebude možné postavit bez garance výkupní ceny.

Nový vývoj teď ale do celé záležitosti vnesla Sobotkova vláda. Jak uvedla ČTK, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek dostal od premiéra za úkol vymyslet plán, jak nové reaktory postavit bez nutnosti garancí.

Česko ale řeší také podporu obnovitelných (a některých dalších) zdrojů. Minulý rok už proběhla tzv. malá novela zákona o podporovaných zdrojích, průmysl ale doufá, že s novou vládou přijde i „velká novela“. Slibuje si od toho snížení nákladů na elektřinu. A právě německý případ je pro české průmyslníky vítaným příkladem.

Alespoň odložit

Podle spolupracovníka bruselského think tanku European Policy Centre Marka Johnsona nebudou mít ani Velká Británie a Německo dost síly na to, aby evropskou přípravu pokynů pro státní podporu zastavily.

„Mohou dosáhnout určitého oddálení, ale myslím si, že ani tato skupina států nemůže pokyny ‚zabít‘,“ řekl EurActivu. „O pokynech rozhoduje výhradně Komise,“ dodal.

Berlín má na to odlišný názor. „Samozřejmě, že jsou tu rozhodnutí, která se dějí na evropské úrovni. Podle našeho názoru je však energetika primárně v kompetenci členských států,“ citovala bruselská redakce jednoho z diplomatů.

„Jsou rozhodnutí, která se dějí na evropské úrovni. Podle našeho názoru je však energetika primárně v kompetenci členských států,“ řekl jeden z německých diplomatů.

Britský ministr obchodu Vince Cable na druhé straně tento týden v Bruselu uvedl, že Británie určitou kontrolu ze strany Komise respektuje.

„Uznáváme, že energetika je konkurenční prostředí a musí vyhovovat pravidlům pro státní podporu. Nezpochybňujeme, že řízení ze strany Komise je v této oblasti potřebné,“ řekl na společné tiskové konferenci s evropským komisařem pro hospodářskou soutěž Joaquínem Almuniou.

Podle Johnsona by se státům mohlo podařit dosáhnout alespoň toho, že Komise rozhodnutí o pokynech odloží na konec roku. Do té doby by se prý mohla navrhovaná pravidla zmírnit.

Autor: Adéla Denková/EurActiv.com