Klimatická jednání: EU by příští rok ještě mohla přijmout vyšší závazek, tvrdí ochránci klimatu

Evropský komisař pro energetiku a ochranu klimatu Miguel Arias Cañete; zdroj: Evropská komise

V příštím roce čeká svět horečná příprava globální klimatické dohody. Do března mají země nahlásit, o kolik a dokdy chtějí snižovat emise skleníkových plynů. Podle nevládních organizací to bude zmatek. Pokud ale ostatní státy přijmou dostatečně výrazné závazky, země EU by ještě do příštího prosince mohly přehodnotit svou klimatickou politiku a nastavit ji přísněji, tvrdí nevládky.

Evropské unii se nepodařilo získat záruku, že budoucí globální dohoda o ochraně klimatu bude právně závazná. Byla to přitom jedna z unijních priorit na nedávno skončené klimatické konferenci v peruánské Limě. Otázka zatím zůstala zcela otevřená.

Obama ochranu klimatu podporuje, závaznou dohodu by ale neschválil americký Kongres.

Proti tomu, aby byla dohoda závazná, se mimo jiné staví Spojené státy. „Prezident Obama k tomu přistupuje pragmaticky. Ačkoliv on sám ochranu klimatu podporuje, uvědomuje si, že americký Kongres by v současném složení dohodu neratifikoval, což by byla v případě právně závazné smlouvy podmínka,“ vysvětlila EurActivu koordinátorka Klimatické koalice Barbora Urbanová.

Dvoutýdenní klimatická konference, která se letos konala v Limě, měla původně skončit už v pátek. Nakonec se ale zástupci téměř dvou stovek států shodli na základech nové globální dohody až v neděli ráno. Šlo přitom o poslední pravidelnou konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o ochraně klimatu před očekávanou schůzkou v Paříži.

Chaos a zmatek

V hlavním městě Francie má být už na konci příštího roku nová klimatická dohoda podepsána. Většina sporných otázek ale zůstává nedořešena. Hlavním důvodem jsou rozdílné pohledy bohatých vyspělých zemí a chudších rozvojových států, po kterých Limská výzva žádá, aby se na snižování emisí také podílely.

Jedním z cílů limské konference bylo připravit kritéria, podle kterých mají státy do března 2015 předložit vlastní návrhy na snižování emisí a další opatření pro ochranu klimatu. Země by měly uvést, k jakému roku chtějí snížení emisí vztahovat nebo do kterého roku míní svůj cíl splnit.

Země se nedokázaly konkrétně dohodnout na informacích, které musí ke svým závazkům dodat.

Jenže se nedokázaly konkrétně dohodnout na informacích, které musí ke svým závazkům dodat, ozývá se kritika ochránců klimatu. Návrhy jednotlivých zemí by totiž měly být ideálně snadno porovnatelné a také transparentní.

„Následný přezkum, který má zjistit, zda nabídnuté závazky dohromady dokáží zajistit dostatečné omezení emisí, bude mít jen velmi slabý, doporučující charakter,“ vysvětlují také v tiskové zprávě české zelené neziskovky. Ambicióznější státy tak například nebudou moci po těch opatrnějších vyžadovat přísnější závazky.

S čím přijde EU?

Během příštího roku se bude konat ještě několik pracovních setkání na nižší úrovni, která by měla některé záležitosti před pařížskými jednáními doladit. U některých bodů budoucí klimatické smlouvy je totiž zatím navrženo několik variant – v krajním případě i jedenáct, – se kterými se bude dále pracovat.

Země Evropské unie by mezitím mohly podle ochránců klimatu znovu otevřít debatu nad svým vlastním cílem, který schválily na posledním bruselském summitu. Dohodly se, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 40 % oproti roku 1990. Některé státy ale volaly po výraznějším závazku, zejména v případě, že by se podařilo přijmout ambiciózní globální dohodu.

Jenže co když dohoda naopak ambiciózní nebude? Budou pak i státy EU své závazky snižovat? Závěry posledního summitu jim umožňují 40% cíl přezkoumat. „Vzhledem k tomu, že nedávno oznámili své závazky i další velcí znečišťovatelé – USA a Čína, – už země EU nemohou tvrdit, že jsme se ke snižování emisí zavázali jako jediní,“ říká Barbora Urbanová. Evropské cíle se tak podle ní snižovat nebudou.  

Autor: Adéla Denková