Jsou evropské atomové elektrárny bezpečné? Diskutovat o tom budou unijní experti.

Zítra (15. března) se do Bruselu sjedou odborníci na jadernou energetiku ze členských států EU, aby společně s komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem prodiskutovali bezpečnost atomových elektráren v EU. Schůzka byla svolána v reakci na sérii výbuchů v japonském jaderném zařízení, kterou způsobilo páteční ničivé zemětřesení.

Jsou jaderné elektrárny v Evropské unii bezpečné? Nehrozí jim v případě rozsáhlé přírodní katastrofy stejné riziko jako atomovým zařízením v Japonsku, které v pátek postihlo ničivé zemětřesení? To jsou otázky, které budou na svém zítřejším setkání řešit odborníci členských států na jadernou energetiku, které do Bruselu sezval eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. 

Problematice jaderných elektráren se podle všeho nevyhnou ani ministři životního prostředí, kteří dnes rovněž zasedají v „hlavním městě institucí“, a to i přesto, že téma zcela úplně nespadá do jejich portfolia. 

Rizika atomových zařízení totiž chce na schůzce otevřít rakouský ministr Nikolaus Berlakovich, který bude požadovat, aby Evropská unie zavedla tzv. stress testy pro jaderné elektrárny, jež se nacházejí ve střední Evropě. 

Podle ministra je nutné zjistit, zda jsou evropské elektrárny vůči zemětřesení odolné a v případě, že nikoliv, učinit vše, aby tomu tak bylo. 

Protesty v Německu 

V řadě zemí jaderná energetika dlouhodobě představuje kontroverzní téma. Zatímco Francie a Finsko se na jadernou energii silně spoléhají, jiné země, jako je Rakousko, Irsko nebo Švédsko, s jadernou energií oficiálně nesouhlasí. Hlavním důvodem jsou obavy z havárií jaderných elektráren a nesprávné nakládání s jaderným odpadem. 

Japonská katastrofa, která od ovzduší uvolnila obrovské množství vysoce radioaktivních látek, tyto obavy znovu oživila a například ve Spolkové republice Německo nahnala do ulic tisícovky protijaderných aktivistů. 

„V Japonsku se znovu potvrdilo, jak nezvladatelná a nebezpečná je atomová energie,“ uvedl jeden z nich. 

Němečtí zelení okamžitě vyzvali vládu kancléřky Angely Merkel, aby ukončila provoz všech německých elektráren, které k výrobě elektřiny využívají jádro. 

Kancléřčina Křesťanskodemokratická strana (CDU) ale podobný krok zatím odmítá. „Vyvozovat z událostí v Japonsku závěry pro užívání jaderné energie v Německu není oprávněné,“ řekl německému listu Welt am Sonntag poslanec CDU Michael Fuchs

„Vzhledem k tomu, že nebezpečí zemětřesení u nás nikdy nebylo takové jako v Japonsku, by bylo zcela chybné uplatňovat tento případ na Německo,“ dodal (citace z lidovek.cz).