Japonsko chce do 30 let uzavřít všechny jaderné elektrárny

Zdroj: CreativeCommons.org

Japonská vláda oznámila, že během třiceti let ukončí provoz ve všech jaderných elektrárnách v zemi. Rozhodnutí vlády premiéra Jošihika Noda má své kořeny v loňské katastrofě v atomové elektrárně Fukušima, kterou poničilo zemětřesení a následná přívalová vlna tsunami.

Loňská katastrofa v japonské jaderné elektrárně Fukušima, kterou zasáhlo silné zemětřesení a následně ji poničila vlna tsunami, si vybírá svou daň. Japonská vláda dnes zopakovala své rozhodnutí ukončit do roku 2040 provoz ve všech svých atomových elektrárnách. 

Fukušimská havárie již přinutila japonskou vládu, aby přehodnotila své plány energetického rozvoje, který počítal s tím, že do roku 2030 bude polovinu energetické poptávky zajišťovat jádro, a upřela svou pozornost více směrem k obnovitelným zdrojům energie (EurActiv 15.3.2011). 

Japonsko chce nyní zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na 30 %. Většinu energie ale bude získávat z tepelných elektráren.  

Tokio se tak díky rozhodnutí kabinetu premiéra Jošihika Noda připojilo k zemím, jako je například Švýcarsko nebo Německo (více např. EurActiv 30.5.2011). 

Již v květnu Japonsko odstavilo kvůli pravidelné údržbě a bezpečnostním prověrkám, které mají ověřit, zda jsou elektrárny schopny odolat zemětřesení a tsunami, poslední ze svých 50 jaderných reaktorů. I když řada elektráren bezpečnostními testy prošla, do provozu byly opětovně uvedeny jen dva reaktory, které se nacházejí v Ohi na západě země.

Premiér Noda uvedl, že do roku 2040 je mohou následovat další elektrárny, pokud budou shledány bezpečnými. 

Katastrofa v japonské Fukušimě je považována za největší havárii jaderné elektrárny po událostech v ukrajinském Černobylu, k nimiž došlo v polovině osmdesátých let.