Jan Mládek: Nové bloky Temelín dostane, výstavba se ale nejspíš posune

zdroj: www.mladek.eu

O vítězi tendru na výstavbu nových bloků Temelína už mělo být jasno, investor ČEZ ale zatím o výsledku nerozhodl. Podle možného nového ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka se termín stavby pravděpodobně o něco posune. Pokud se stavět bude, ČEZ předem žádá garanci výkupní ceny. To ale někteří označují za ještě horší verzi „solárního tunelu“.

Nové bloky jaderné elektrárny Temelín Česko postaví, možná to ale bude později, než se plánovalo. Včera (7. ledna) to podle Lidovek.cz řekl kandidát na nového ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Podle původních plánů měla společnost ČEZ, která je investorem Temelína, rozhodnout o vítězi tendru na výstavbu nových bloků už během podzimu. To se ale zatím nestalo. Ve hře jsou nadále americká společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200.

Rozhodnutí o vítězi mimo jiné blokují komplikace okolo třetího – vyřazeného – hráče, kterým byla francouzská Areva.

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, podle kterého nemůže ČEZ s případným vítězem uzavřít smlouvu. Vyřazení francouzské společnosti také prošetřuje Evropská komise.

Chceme garanci

Jak uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro týdeník Ekonom, smlouva s vítězným uchazečem by mohla být nakonec podepsána ve druhém čtvrtletí roku 2015.

ČEZ si však klade zásadní podmínku. Ještě před uzavřením tendru chce mít jistotu, že se mu investice vyplatí. Žádá proto, aby byla předem stanovena cena, za jakou se bude elektřina z nových bloků prodávat. Inspiraci přitom bere z podobného případu ve Velké Británii.

„Nové bloky je možné postavit pouze s garancí vlády. To znamená s využitím stejného modelu, jaký mají Britové,“ řekl EurActivu ředitel vnějších vztahů ČEZ Ivo Hlaváč.

Není prý zatím jasné, jak vysoká garantovaná cena bude. V britském modelu nejde o nic levného. Výkupní cena byla stanovena na 109 eur za megawatthodinu.

„Víme jediné – že to určitě nebude tak vysoké číslo jako v Británii,“ uvedl Hlaváč. „Je i v našem zájmu, aby byl případný kompenzační mechanismus co nejnižší,“ tvrdí.  

Nový tunel

Výstavba nových bloků za cenu možných kompenzací se ale nelíbí například výrobcům obnovitelné energie.

„Je zajímavé, že navrhovaný model je téměř totožný se současným systémem podpory pro obnovitelné zdroje (OZE). Výsledné náklady pro koncové spotřebitele dosahují závratných hodnot,“ sdělil EurActivu předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Pokud by se Česko inspirovalo britským nastavením, podle výpočtů Komory OZE by prý známý český „solární tunel“ vyšel asi jen na dvě třetiny nákladů „jaderné“ podpory. „Neměli bychom tedy zpozornět, jestli se solární tunel nechystá vystřídat tunel jaderný?“ dodává Chalupa.

A co Dukovany?

Možný budoucí ministr Mládek také připustil, že by Česko v budoucnu postavilo ještě jeden blok jaderné elektrárny Dukovany.

Podle Hlaváče je debata o budoucnosti Dukovan nutná. Po roce 2025 totiž bude nutné odstavit řadu zastaralých elektráren na fosilní paliva a Česko se tak prý bude potýkat s nedostatkem výrobní kapacity.

Autor: Adéla Denková