Jak podpořit obnovitelné zdroje energie? Měřte všem stejným metrem, volají zástupci sektoru

© Pixabay

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny ČR bude ve čtvrtek 10. června rozhodovat o budoucí podpoře obnovitelných zdrojů energie. Zástupci sektoru se shodují na jednom – všechny obnovitelné zdroje si zaslouží stejnou míru podpory. Vláda k tomu však přistupuje jinak.

Novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie přináší zásadní novinku v podobě tzv. vnitřního výnosového procenta (IRR). Na jeho základě bude moci vláda kontrolovat, zda některý zdroj energie nedostává nadměrnou výši podpory. Systém spočívá v tom, že pokud výnosové procento u jednotlivých zdrojů energie překročí konkrétní hranici, vláda udělenou podporu omezí.

Předešlý vládní návrh počítal s tím, že pro každý zdroj se nastaví specifické procento. U bioplynu se mělo jednat o 10,6 procenta, u biomasy o 9,5 procenta, u větrných, vodních či geotermálních elektráren pak měla být hranice ve výši 7 procent. Nejpřísnější výnosové procento chtěla vláda nastavit u fotovoltaických zdrojů, a to na 6,3 procenta.

Experti mapují potenciál geotermální energie v ČR. Dalšímu rozvoji brání díry v legislativě

Geotermální energie je obnovitelný a v podstatě nevyčerpatelný zdroj energie. V české legislativě ale nejsou ukotvené ani základní pojmy, například co to vlastně geotermální energie je, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Jan Holeček.

Návrh však narazil na odpor zástupců sektoru i nevoli poslanců. Na stole jsou nyní alternativy v podobě pozměňovacích návrhů, které půjdou na přetřes právě při čtvrtečním jednání hospodářského výboru.

Jednou z alternativ je zavedení nikoli konkrétního procenta, ale celého intervalu ve výši od 8,4 do 10,6 procenta. Taková úprava by byla přijatelná i pro ministerstvo průmyslu, obchodu a dopravy (MPO). Ministr Karel Havlíček to potvrdil na nedávné konferenci Svazu moderní energetiky. Od uplatnění různých výnosových procent u různých zdrojů energie si slibuje vyrovnání přešlapů z minulosti.

Obnovitelné zdroje, a zvláště fotovoltaika, budou hrát v následujících letech v Česku prim, zdůraznil Havlíček

Nové tuzemské obnovitelné zdroje budou mít v nejbližších sedmi letech z evropských fondů typu Modernizačního fondu a Plánu obnovy k dispozici kolem 100 miliard korun. Potvrdil to dnes vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Na biomasu se dává řádově 4 miliardy korun ročně podpory a generuje nám 4 procenta energie, zatímco do fotovoltaik dáváme řádově 29 miliard korun ročně a generuje nám necelá 3 procenta. Je to nerovnoměrné,“ vysvětlil Havlíček.

Interval znamená nepředvídatelnost

Zástupci sektoru obnovitelných zdrojů však se zavedením intervalu nesouhlasí. „Interval, který navrhuje MPO, je de facto odložení problému na neurčito,“ prohlásil Jan Habart, předseda Českého sdružení pro biomasu CZ Biom.

Výnosové procento by se totiž v rámci intervalu mohlo různě měnit, což vytváří nestabilní prostředí pro investory.

„Znamená to velkou nepředvídatelnost, například při jednání s bankami,“ dodal Habart. S tím souhlasí i další zástupci sektoru obnovitelných zdrojů včetně Svazu moderní energetiky.

Kompromisním řešením by podle nich bylo stanovení výnosového procenta ve výši 9,5 procenta pro všechny obnovitelné zdroje – bez ohledu na to, zda se jedná o fotovoltaiku, větrné elektrárny nebo biomasu.

MPO je však proti. „Rozpětí mají prakticky všechny země,“ argumentoval Havlíček. Podle něj vytvoří interval dostatečně předvídatelné prostředí.

Cena emisních povolenek stoupá, chystá se revize systému ETS. Co to znamená pro Česko?

Rekordně vysoká cena emisních povolenek může uspíšit český odchod od uhlí. Systém obchodování s emisními povolenkami zároveň čeká rozšíření, které ovlivní další sektory i koncové spotřebitele.

Interval však kritizují i někteří poslanci, například Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebo Petr Dolínek (ČSSD), kteří jsou připraveni předložit kompromisní pozměňovací návrhy.

Spolu s výnosovým procentem chce totiž vláda nastavit také novou solární daň. Pro elektrárny z roku 2009 by se zavedl 10procentní odvod. Pro fotovoltaiky spuštěné po roce 2010, které již nyní odvádějí 10 procent, by se daň zvýšila na 20 procent. Podle Jurečky by to však mohlo znamenat problém zejména pro malé a střední podniky, které již před lety do fotovoltaik investovaly.