Jaderná katastrofa v Japonsku obrací pozornost k OZE

Havárie reaktoru v japonské jaderné elektrárně Fukušima, z níž v důsledku ničivého zemětřesení a vlny tsunami stále uniká radiace, má na svědomí, že vlády takových států jako je Čína nebo Japonsko začínají přehodnocovat své plány na využívání energie z obnovitelných zdrojů energie.

Evropa a svět se odklánějí od jádra. Německo a Švýcarsko, které nedávno vyhlásily dočasné moratorium na nové jaderné elektrárny, následovalo i Japonsko, jež před nedávnem zasáhlo zemětřesení a následná vlna tsunami poškodila nukleární elektrárnu Fukušima. Japonská vláda se rozhodla vsadit na výrobu energie prostřednictvím solárních elektráren.

Světová panika, kterou havárie ve Fukušimě odstartovala, se nevyhnula ani největšímu světovému spotřebiteli energie – Číně a její vládu přiměla oznámit zdvojnásobení cílů ve fotovoltaice. Debata u budoucnosti jádra zaměstnává i Tchajwan.

„Jestliže je jaderná energetika na ústupu, musí se objevit něco, co ji nahradí. Mohly by to velmi snadno být obnovitelné zdroje energie (OZE),“ říká Paul Hanrahan, prezident energetické společnosti AES Corporation v Singapuru.

Jeho slova potvrzují i světové indexy. Například index „čistých technologií“ FTSE vylétl od 11. března, tedy dne, kdy Japonskem otřáslo zemětřesení, o 8 %.

Čína také oznámila, že plánuje v průběhu příštích dvou let zvýšit výkupní ceny energie z OZE, aby více povzbudila investory. Čínské zákony totiž nařizují, aby firmy, které provozují rozvodné sítě, vykupovaly energii z OZE v celém regionu, a to i v případě, že je mnohem dražší než energie získaná spalováním uhlí.

„Ať to dopadne jakkoli, Fukušima pravděpodobně obrátí pozornost k OZE,“ uvádí zpráva Pricewaterhouse Coopers (PwC), kterou společnost vydala 28. března.

Evropa i tak zelená

A jak je na tom Evropa? I přesto, že se Unii nepodařilo splnit dílčí cíl směrnice o OZE z roku 2009, která po členských státech požadovala, aby do roku 2010 zvýšily podíl OZE v celkové energetické spotřebě na 21 %, někteří analytici jsou přesvědčení, že Evropa „zelená“.

Z celkového množství uzavřených kontraktů v sektoru zelených technologií připadla jejich polovina Evropě. Uzavřené kontrakty měly hodnotu 13 miliard dolarů. Podle PwC to představuje roční nárůst o 66 %.

Podle další skupiny analytiků, například Jeana-Pascala Tricoireho, výkonného ředitele Schneider Electric, ale Evropa nedělá dost, aby se na špičce v zelených technologiích udržela.

„Nejsem si jistý, zda Evropa činí dost, aby se udržela v tomto sektoru na vrcholu,“ řekl Financial Times. „Ekosystém, který se v Evropě vytváří, se příliš orientuje na ochranu minulosti a nikoliv na budoucnost.“

Podle zprávy Pew Environemnt, která byla zveřejněna minulý týden (29. března), je světově největším investorem do čisté energie Čína (54,4 miliard dolarů).

Na druhém místě se umístilo Německo a z dalších členských zemí EU zabodovala Itálie, která skončila na čtvrtém místě. Zbytek EU jako celek skončil na místě pátém.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters).