Íránská ropa přestala proudit do několika evropských zemí včetně Česka

Zdroj: CreativeCommons.org, autor: wirralwater.

Česká republika a některé další země již nedovážejí ropu z Íránu. Podle Evropské komise se Evropa začíná připravovat na embargo, které kvůli kontroverznímu jadernému programu na Teherán uvalily západní země. O víkendu Írán v reakci na sankce přiškrtil kohoutky s ropou do Francie a symbolicky i do Velké Británie, která již se zemí nějakou dobu neobchoduje.

Podle mluvčí Evropské komise Marlene Holzner se k zemím jako je Rakousko nebo Portugalsko, které přestaly ropu z Íránu nakupovat již dříve, se nejnověji připojila také Belgie, Nizozemsko a Česká republika. Další evropské země, které patří mezi největší dovozce íránského černého zlata, Řecko, Španělsko a Itálie, začaly údajně dodávky omezovat.

O víkendu navíc samotný Teherán zastavil export ropy do Francie a symbolicky také do Velké Británie, která se zemí přerušila obchodní styky již v minulosti. Reagoval tak na sankce, které na něj kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu uvalily západní země (např. EurActiv 23.1.2012).

Mohou za to kontrakty 

Jak ale uvádí například server iHned.cz, přerušení dodávek íránské ropy do České republiky s embargem EU vůči Íránu nesouvisí. Důvodem je to, že vypršela platnost obchodních smluv, které mezi sebou obě země v minulosti uzavřely. 

„Naši dodavatelé reagovali nejen na hrozby ohledně uzavření Hormuzského průlivu a pro tento rok s íránskou ropou nepočítají,“ řekl serveru Jaroslav Pantůček z přepravce ropy Mero. 

Podle Českého statistického úřadu se poslední barely ropy z Íránu do Česka dostaly v červenci loňského roku. Podle údajů úřadu za celý rok 2011 doputovalo do Česka 169 tisíc tun ropy, tedy o něco více než v předcházejícím roce. Česká republika totiž nejvíce ropy odebírá z Ruska (více jak polovinu). 

Írán do evropské sedmadvacítky vyvážel asi pětinu celkového objemu ropy. Významná část prostředků z jejího prodeje proudí do pokladny íránské vlády. 

Největší množství íránské ropy odebírá Čína (přibližně pětinu íránského vývozu). Ropu z Íránu ve velkém nakupuje také Japonsko nebo Indie. 

Cena pohonných hmot se zřejmě nezvedne

Analytici se vesměs shodují na tom, že zastavení přísunu íránské ropy do Evropy se na cenách tuzemských pohonných hmot neprojeví. 

„S cenou ropy zahýbalo samotné embargo a napětí na Blízkém východě. To, že se Česká republika připojila, je naprosto marginální jak z hlediska ceny ropy, tak z hlediska finální ceny pohonných hmot. I kdyby se nepřipojila, ceny pohonných hmot by byly stejně vysoké,“ citovala Česká televize analytika společnosti Broker Consulting Jana Šimka.