Gazprom chce potopit Nabucco

Ruská společnost Gazprom se snaží získat pro účast na výstavbě plynovodu South Stream německý koncern RWE, který je klíčovým hráčem v konkurenčním projektu Nabucco. Tuto zprávu přinesl německý deník Handelsblatt.

Alexander Medveděv, viceprezident ruské plynárenské společnosti Gazprom, nabídl německému energetickému koncernu RWE možnost připojení se ke konsorciu South Stream, informoval o víkendu Handelsblatt s odvoláním na zdroje blízké vyjednavačům.

RWE, druhý největší výrobce elektřiny v Německu, je již členem konsorcia Nabucco. Pokud by chtěl firmu získat na svou stranu Gazprom, RWE by musel vystoupit z konsorcia Nabucco, informuje německý tisk.

Energetičtí experti vysvětlují, že takové rozhodnutí bude s sebou nést vážné politické důsledky. „Společnost, která opouští konsorcium (Nabucco), by si měla uvědomovat důsledky, a proto si myslím, že šéfové RWE k tomuto kroku nakonec nepřistoupí,“ říká Alexander Filimon ze společnosti Business Systems Development.

Na druhé straně existují názory, že South Stream je pro energetické firmy lákavější, protože v porovnání s Nabuccem existuje větší šance na jeho dokončení. Viktor Markov (Zerich Capital Management) doplňuje, že Nabucco nedokáže konkurovat South Streamu, protože nemá nasmlouvaný dostatečný objem plynu z dodavatelských zemí.

„Pozváním různých firem k připojení k South Streamu se Gazprom snaží získat přístup ke koncovému spotřebiteli v Německu. Proto pokud Gazprom a RWE najdou společný zájem, německá firma se připojí k South Streamu,“ domnívá se Markov.

Konsorcium Nabucco ve svém stanovisku k informacím v Handelsblatt odmítlo komentovat obchodní spekulace. Argumentovalo tím, že v „jižním plynárenském koridoru“ (Southern Corridor) je Nabucco projektem, který je nejvíce rozpracovaný, a proto nemá konkurenci. „Všech šest akcionářů Nabucca je odhodlaných projekt dokončit a podporovat,“ píše se v tiskové zprávě.

Členy konsorcia projektu Nabucco jsou významné evropské energetické společnosti – rakouská ÖMV, maďarská MOL, německá RWE, rumunský Transgaz, bulharský Bulgragaz či Botas z Turecka. Tři zástupci konsorcia – ÖMV, MOL a Bulgragaz – však zároveň přislíbili spolupráci na konkurenčním South Streamu, čímž už dříve vyvolali debatu o střetu zájmů.

Nabucco by měl do Evropy dopravovat plyn z Kavkazu a Blízkého východu. Vedl by přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska. Evropa chce pomocí tohoto projektu diverzifikovat dodávky energií, nechce být totiž tolik závislá na ruských zdrojích.

Plynovod South Stream má vést přes Ukrajinu, Černé moře a Bulharsko, kde by se měl rozdělit na dvě větve – jedna by plynem zásobovala Itálii a Řecko, druhá by vedla přes Rumunsko, Srbsko, Maďarsko a Slovinsko až do Rakouska. Ruský Gazprom, který za projektem stojí, oznámil, že by toto rozdělení mohlo více než zdvojnásobit kapacitu plynovodu (z plánovaných 31 miliard krychlových metrů ročně na 63). Na projektu South Stream se kromě Gazpromu podílí 50 % i italská společnost Eni.