Fukušima rozhýbala v EU diskusi o jaderné bezpečnosti

Jaderná elektrárna Fukushima; zdroj: WikimediaCommons.org.

Do Bruselu se dnes na pozvání komisaře Günthera Oettingera sjíždí experti na jadernou energetiku. Tématem jejich jednání budou důsledky potíží japonských jaderných elektráren vyvolaných ničivým zemětřesením pro evropskou jadernou energetiku. Zatímco některé země v čele s Rakouskem vyzývají k rozsáhlým bezpečnostním testům, jiné nabádají ke klidu.

Jadernou bezpečností se po sérii výbuchů ve třech blocích japonské jaderné elektrárny Fukušima budou dnes zabývat ministři EU pro energetiku a národní experti na jadernou energii. Schůzky svolané komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem se mají podle informací EurActivu zúčastnit také zástupci energetické společnosti ČEZ a Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Jednat mají o možném zavedení rozsáhlých bezpečnostních testů ve všech 143 jaderných elektrárnách, které se nacházejí na území Evropské unie, a jaderné bezpečnosti v Evropě. K posouzení bezpečnosti evropských jaderných elektráren včera na návrh Rakouska vyzvali ministři životního prostředí EU.

Podle odborníků o druhý Černobyl nejde

Jadernou elektrárnou Fukušima dnes krátce po šesté hodině ranní japonského času otřásla exploze druhého reaktoru, po sobotním a pondělním výbuchu již třetí v pořadí. Média v souvislosti s výbuchy informovala o zvýšené úrovni radiace v okolí elektrárny.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) se ovšem brání srovnávat dnešní situaci s ničivou havárií sovětské elektrárny v Černobylu v roce 1986. Agentura ale připustila, že Japoncům stále hrozí roztavení přehřátého jádra.

Srovnání s 25 let starou havárií včera v rozhovoru pro Týden.cz odmítla i ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Možnost opakování Černobylu je nulová," uvedla přední česká odbornice na jadernou bezpečnost. Drábová vysvětlila, že postup používaný k řízený štěpné reakce je v případě japonské elektrárny bezpečnější, než tomu bylo v případě Černobylu a elektrárna využívá i další ochranné prvky.

I přes zvýšenou úroveň radiace v okolí Fukušimy naměřené hodnoty v tuto chvíli nejsou životu nebezpečné, dodala.

Jádro a politika

Zemětřesení a jím vyvolané problémy v japonských jaderných elektrárnách již ale v každém případě začaly hýbat evropskou politikou.

Německá kancléřka Angela Merkel o víkendu oznámila pozastavení kontroverzního zákona, který rušil legislativu počítající s odstavením všech jaderných elektráren do roku 2022 a životnost jaderných elektráren posouval v průměru o 12 let.

„Nic není tabu,“ cituje vyjádření kancléřky agentura Bloomberg. „Posuzovat se bude všechno,“ dodala Merkel, pro jejíž vládní stranu je jaderná energetika jedním z citlivých témat v nadcházejících regionálních volbách v Bádensku-Württembersku. Plán výstavby dalších jaderných elektráren pozastavilo také Švýcarsko.

Rakousko včera na Radě ministrů EU pro životní prostředí vyzvalo k provedení bezpečnostních testů všech evropských elektráren a ministři Španělska a Portugalska přímo vyzvali k postupnému ústupu od jaderné energetiky.

Zastánci jaderné energetiky v čele s Francií, Británií a Itálií ale vyzývají ke „klidu“. Francie spolu s Británií mají na svém území nejvíce jaderných elektráren a výstavbu dalších reaktorů plánují. Na jihozápadě Spojeného království má do roku 2018 vyrůst nová jaderná elektrárna (postavit jí má francouzská EDF). Japonské události mohou plány ale přinejmenším pozdržet.

Itálie sice žádnou jadernou elektrárnu zatím nemá, ale z důvodů energetické soběstačnosti plánuje výrazně investovat právě do jádra.

I Česká republika volí zřejmě vyčkávací strategii. „Při rozhodování o jaderné energii je bezpečností hledisko vždy na prvním místě. Vývoj v Japonsku proto pečlivě sledujeme a zhodnotíme, až se podaří situaci v Japonsku vyřešit,“ řekl EurActivu Jiří Sochor, vedoucí tiskového oddělení Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Zástupce energetické společnosti ČEZ, která plánuje miliardovou investici do rozšiřování elektrárny Temelín, doporučuje rovněž počkat na bližší informace z Japonska. Tiskový mluvčí ČEZu Ladislav Kříž EurActivu sdělil, že pro pozici společnosti bude „rozhodující, jak situace v Japonsku dopadne“.

Kříž dodal, že provozovatelé jaderných elektráren od dob Černobylu o každé havárii jednají a vyměňují si zkušenosti tak, aby dalším případným potížím předešli.

Přestože českým jaderným elektrárnám nebezpečí v podobě zemětřesení patrně nehrozí, při jejich stavbě se podle MPO posuzoval i tento typ rizik. „Český masiv, na kterém stojí české jaderné elektrárny, je jednou z nejstarších a nejstabilnějších geologických oblastí na planetě. Přesto jsou české jaderné elektrárny zajištěné i vůči velmi silným zemětřesením,“ uvedl Sochor.

Dodal, že konkrétně v případě Temelína vysokou úroveň zabezpečení proti zemětřesení potvrdila v roce 2003 Agentura pro atomovou energii a později i dohoda z Melku o spolupráci s Rakouskem v otázce bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín.

Evropská komise před dnešním jednáním uvedla, že odpovědnost za bezpečnost jaderných zařízení mají primárně jednotlivé členské státy EU. Vzhledem k tomu, že se v Evropě nachází téměř 150 jaderných elektráren, chce ale Komise situaci v Japonsku zvážit a projednat možná bezpečnostní opatření.