Francie se připojí k „ruskému“ plynovodu South Stream

Francouzská energetická společnost Electricité de France (EDF) v pátek 27. listopadu podepsala s ruským Gazpromem dohodu o účasti na projektu plynovodu South Stream, kterým má v budoucnu do Evropy proudit ruský plyn. Projekt je vnímán jako přímý konkurent evropského projektu Nabucco.

Šéf francouzského energetického gigantu EDF Henri Proglio během návštěvy ruského premiéra Vladimira Putina v Paříži podepsal s vedením ruského Gazpromu dohodu o budoucí účasti na projektu rusko-italského plynovodu South Stream. Podobné dohody během letošního roku podepsalo také Bulharsko, Řecko, Srbsko a Slovinsko.

Podle informací zveřejněné na webové stránce společnosti Gazprom budou detaily francouzské účasti v projektu připraveny ve spolupráci s italskou energetickou společností ENI, která je vlastníkem 50% podílu společnosti South Stream AG (zbývajících 50 % patří Gazpromu).

„V EDF získáváme nového, spolehlivého a dlouhodobého partnera […] Jsme přesvědčeni, že South Stream, který si podobně jako Nord Stream získává uznání více a více evropských zemí, zajistí spokojenost všech zákazníků Gazpromu,“ uvedl po pátečními podpisu šéf Gazpromu Alexej Miller.

Plynovodem South Stream, který je považován za konkurenta Evropskou unií podporovaného projektu Nabucco, má ruský plyn proudit přes území Bulharska, Srbska, Maďarska a Slovinska do Itálie (jedno z ramen plynovodu má vést také do Řecka). Podobně jako v případě projektu Nord Stream se i tento plynovod zcela vyhýbá území Ukrajiny, s níž Rusko každým rokem vede spory o podobě kontraktu o dodávkách a tranzitu plynu. Důsledkem poslední hádky z ledna letošního roku bylo odstřižení několika zemí Evropské unie od dodávek ruského plynu.

Některé evropské země, včetně České republiky, ale dávají přednost plynovodu Nabucco, který by měl podle plánů být na ruském plynu zcela nezávislý a pro Evropu by znamenal diverzifikaci zdrojů, po níž již několik let volá. Potíž je ale stále v tom, že na rozdíl od South Streamu zatím není jasné, kdo by do Nabucca plyn dodával, zda Ázerbajdžán, Turkmenistán, nebo například Egypt, Irák či Írán. Rusko navíc nedávno oznámilo, že by se plánovaná kapacita South Streamu měla zdvojnásobit z 31 miliard na 63 miliard kubíků plynu ročně. Tím se jeho atraktivita oproti Nabuccu, které prozatím počítá s kapacitou 30 miliard kubíků, potenciálně zvyšuje.

Podle informací z webových stránek Kremlu si francouzskou účast v projektu, podobně jako participaci firem EDF a Suez v projektu Nord Stream, pochvaluje i francouzský premiér François Fillon. Fillon podle tohoto zdroje vyjádřil spokojenost nad tím, že Francie z hlediska objemu investic v Rusku překonala už i Spojené státy. Dodal, že se spolupráce mezi oběma zeměmi prohlubuje i na jiných úrovních a ocenil zejména společné projekty v oblasti energetiky.

Příkladem může být podle něj banka BNP Paribas, která v minulosti podepsala dvě dohody o implementaci Kjótského protokolu s rusko-britským konsorciem TNK-BP nebo společný projekt ruského výrobce energie TGC-4 a francouzského poskytovatele energetických služeb Dalkia International týkající se výroby, přepravy a distribuce geotermální energie v Rusku.