Francie plánuje větrné elektrárny za 10 miliard eur

Francouzská vláda včera (25. ledna) oznámila svůj záměr vypsat tendr na výstavbu 600 větrných turbín v pobřežních vodách. Projekt o celkovém výkonu 3 GW vyjde Francii na 10 miliard eur. Podle kritiků si ale Paříž dala s návrhem značně načas.

Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který vládní plán představil během včerejší návštěvy přístavního městečka Saint-Nazaire, přinese nové energetické odvětví až 10.000 nových pracovních míst.

Francouzská vláda si nyní udělá čas, aby se věnovala výstavbě mořské větrné energetiky, řekl Sarkozy.

A měl by to podle řady francouzských představitelů z oblasti ekologie a větrného businessu myslet vážně, pokud chce Francie opravdu dostát svým závazkům a zvýšit do roku 2020 podíl obnovitelných zdrojů na celkové energetické spotřebě na 23 %.

„Je to dobrá zpráva,“ přivítal francouzský záměr mluvčí Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA) Jacopo Moccia. „Tři gigawaty jsou minimum pro nastartování francouzské větrné energetiky,“ dodal.

Francouzská vláda podle Moccia už mohla s podobným krokem přijít dřív a zbytečně rozhodnutí neodkládat.

Tendry na výstavbu větrných polí ve francouzských pobřežních vodách mezi městy Saint-Nazaire a Dieppe/Le Tréport budou vypsány 1. dubna a jejich vítěz bude znám nejdříve na začátku příštího roku.

Připojení mořských větrníků do sítě chce Francie stihnout do roku 2015.

Současně s nově oznámeným tendrem bude ale muset Paříž vyhlásit i druhé výběrové řízení na 3 GW pobřežních větrných turbín. Tedy pokud chce dosáhnout vytyčeného cíle a v roce 2020 vyrábět z větru celkem 6 GW.

„Načasování je velmi těsné,“ komentoval to Moccia.

25 GW větrné energie do roku 2020

Energie z mořských větrných elektráren přitom představuje jen zhruba pětinu celkových francouzských plánů s větrem. Do roku 2020 chce totiž Francie investovat zhruba 20 mld. eur a z větru získávat celkem až 25 GW. Obnovitelné zdroje by tak měly ve francouzském energetickém mixu do deseti let představovat 23 %.

Pokud by se Francouzům podařilo jejich plány realizovat, mohli by se stát třetím největším hráčem v tomto odvětví na evropském trhu.

Podobné plány mají také další velké pobřežní státy EU jako je Velká Británie, Německo, Nizozemsko a skandinávské země. Londýn například zamýšlí výstavbu větrných turbín o celkovém výkonu až 32 GW.

Francie v současnosti vyrábí z větru zhruba 8 GW elektřiny. Očekává se, že včerejší prohlášení francouzské vlády ještě posílí už tak dost silný růst v odvětví pobřežní větrné energetiky.