Evropský parlament odmítl pozastavení těžby ropy v evropských vodách

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Erik Christensen.

Evropský parlament nepodpořil výzvu k zákazu podmořské těžby v evropských vodách. Odmítl tak snahy Evropské komise o další zpřísnění podmínek v reakci na havárii ropného vrtu v Mexickém zálivu.

Poslanci Evropského parlamentu hlasovali pro zpřísnění bezpečnostních omezení a zvýšení případných kompenzací ze strany společností, které by havárii způsobily. Nesouhlasí ale s dočasným moratoriem na podmořskou těžbu ropy, které mělo platit do chvíle, než skončí šetření letošní ropné havárie v Mexickém zálivu.

Těsné vítězství (323:285) odpůrců moratoria na zastavení těžby není právně závazné, ale dává jasný politický signál Evropské komisi, která se ve svých návrzích s podobným návrhem dosud sympatizovala.

K zákazu těžby se během léta přiklonil například evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Případný zákaz ropné těžby pod mořskou hladinou by mohl znamenat velké problémy pro skotskou ekonomiku, která čerpá část svých příjmů z podmořských ropných ložisek v Severním moři.

Podle evropského poslance za Skotskou národní stranu (SNP) Iana Hudghtona by takové omezení znamenalo pro skotskou ekonomiku přímo „katastrofu“.

„Katastrofa v Mexickém zálivu nás vyděsila všechny a je třeba se z ní poučit,“ uvedl Hudghton. „Bylo by ale absurdní, aby taková nepromyšlená reakce ochromila skotský ropný průmysl,“ dodal poslanec.

Jeho oponent, poslanec Michele Rivasi (Zelení) ale upozorňuje na nedostatečnost současných bezpečnostních opatření při nynějším exponenciálním růstu těžby podmořské ropy a dále trvá na dočasném moratoriu.

Havárie vrtu společnosti BP zasáhla několik stovek kilometrů pobřeží v Mexickém zálivu a významně poškodila jeho křehký ekosystém. Americké ministerstvo spravedlnosti ropnou katastrofu stále šetří, společnosti BP hrozí trestní stíhání.

Mezitím oznámilo americké ministerstvo pro vnitřní záležitosti zpřísnění bezpečnostních opatření a kontrolních mechanismů, které mají snížit pravděpodobnost havárií na moři.