Evropa musí chránit také průmysl, nejen klima, žádají zaměstnavatelé

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: FrameAngel

Evropská energetická politika se v minulých letech příliš zaměřovala na ochranu klimatu. Větší pozornost by teď měla naopak získat konkurenceschopnost průmyslu a bezpečnost dodávek, upozorňuje evropská asociace zaměstnavatelů. Podle předsedy Evropské komise je ochrana klimatu stále důležitá, ani na průmysl ale nechce exekutiva zapomínat.

Evropa by měla znovu posílit svůj průmysl, a proto je nutná změna evropské energetické politiky. O tom je přesvědčen generální ředitel Evropského sdružení zaměstnavatelských svazů BusinessEurope Markus J. Beyrer.

Na konci minulého týdne Beyrer vyzval předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa, aby exekutiva přehodila výhybku a nasměrovala energetickou politiku EU k většímu důrazu na konkurenceschopnost a bezpečnost dodávek.

„Krize ukázala, že Evropa nemůže být úspěšná, pokud se bude podíl průmyslu pohybovat pod 20 %. Dvacet procent je podle nás správný cíl,“ řekl na setkání předsedy Komise s evropskými sociálními partnery.

Připomněl tak návrh na přijetí dalšího „dvacetiprocentního“ evropského cíle, který se objevil již minulý rok. K energeticko-klimatickým cílům EU do roku 2020 by se měl přidat další – 20% podíl průmyslu na tvorbě HDP, prohlásil v létě evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger (EurActiv 19.7.2012).

Podle Beyrera by měla být evropská energetická politika zcela přepracována. Zelená kniha pro klimaticko-energetické cíle do roku 2030 jde podle něj v tomto smyslu správným směrem. V minulosti se prý ale Evropa příliš zaměřovala pouze na ochranu klimatu, a proto by se měla nyní větší pozornost přikládat konkurenceschopnosti a bezpečnosti dodávek.  

Neignorovat podnikatele

Postoj silné zaměstnavatelské asociace k energetické politice není podle odborníků žádným překvapením. Zvláště ve světle jejího nedávného vyjádření k návrhu na dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek ze systému aukcí. O tzv. backloadingu minulý měsíc rozhodoval Evropský parlament, který návrh nepodpořil (EurActiv 15.4.2013).

Podle BusinessEurope byl návrh na dočasné stažení povolenek „zbytečný“. Označila ho za „politické zasahování“ do systému obchodování.  

Odmítnutí backloadingu může být podle některých názorů vnímáno jako kolektivní porážka Komise (EurActiv 17.4.2013). Někteří členové kolegia však měli k celému plánu spíše skeptický postoj. Týká se to i komisaře pro energetiku Oettingera.

Toho na druhé straně kritizují zase environmentální sdružení. Je prý příliš otevřený argumentům energeticky náročného průmyslu. Zeleným organizacím se také nelíbí, že v minulosti podpořil například myšlenku využívání evropských zásob břidlicového plynu.

Předseda Komise Barroso se pak ve svém postoji pohybuje mezi pozicemi průmyslu a ochránců klimatu.

„Domnívám se, že je možné pokračovat s důrazem na ochranu klimatu. Ochrana klimatu je podle mého názoru existenciálně ohrožena,“ sdělil EurActivu. Dodal však, že boj proti globálnímu oteplování by měl být veden „ve spolupráci s komunitou podnikatelů“.   

„Je pravda, že v poslední době čelí některé podniky problémům s konkurenceschopností, které před několika lety neexistovaly,“ řekl.   

Připomněl, že Evropskou unii čeká na konci května summit zaměřený na energetické otázky. „Jsme přesvědčeni, že by si Evropa měla zachovat vedoucí roli v ochraně klimatu. Zároveň ale vnímáme obavy energeticky náročných průmyslových sektorů, které by se neměly dostávat do situace, kdy nebudou stačit svým konkurentům,“ prohlásil Barroso.