EU s Austrálií vytvoří největší světový trh s emisemi uhlíku

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: njuj.

Austrálie se rozhodla připojit k evropskému systému obchodování s emisemi uhlíku. Jejím firmám to umožní přístup k levnějším evropským povolenkám. Evropa si pak od tohoto rozhodnutí slibuje zejména vznik silného a spolehlivého mezinárodního trhu. K plnému propojení by mělo dojít od roku 2018.

Austrálie se od roku 2018 přímo napojí na evropský systém obchodování s emisemi (EU ETS), oznámil včera (28. srpna) její ministr pro změnu klimatu a energetickou účinnost Greg Combet.   

Země patří v přepočtu na obyvatele k největším producentům skleníkových plynů, zejména proto, že rozhodující část elektřiny vyrábí z uhlí. Ve snaze snížit množství vypouštěných emisí proto minulý měsíc zavedla uhlíkovou daň ve fixní výši 19,08 eur za tunu CO2 pro 300 největších znečišťovatelů.  

Od července 2015 pak měl v Austrálii začít fungovat systém obchodování s emisemi podobný EU ETS. Canberra počítala se stanovením minimální ceny za tunu CO2 ve výši 15 australských dolarů (12,45 eur). V evropském systému se přitom nyní cena pohybuje okolo 8 eur za tunu.

Nakonec se však australská vláda rozhodla minimální cenu nezavést a napojit se právě na evropské schéma emisního obchodování. Vyhověla tak především firmám, které se v souvislosti se zavedením minimální ceny obávaly zvyšování nákladů.

Postupné propojení

„Propojení australského a evropského systému potvrzuje, že uhlíkové trhy jsou prvořadým prostředkem pro boj s klimatickými změnami a nejefektivnější cestou, jak snížit množství emisí,“ uvedl Combet ve společném prohlášení s evropskou komisařkou pro oblast klimatu Connie Hedegaard. Ta zdůraznila, že poprvé dojde ke skutečnému mezinárodnímu propojení uhlíkových trhů.

Na základě tohoto rozhodnutí budou moci australské podniky využívat evropské emisní povolenky od července 2015. S jejich pomocí budou moci pokrýt až 50 % svých závazků v rámci australského systému. Australská strana se navíc zavázala k omezenému využívání kjótských kreditů CERs. Australské podniky budou moct použít na pokrytí roční spotřeby emisí kjótské povolenky maximálně ve výši 12, 5 %.

Evropské firmy pravděpodobně získají přístup k australským povolenkám až v červnu 2018. Tehdy by mělo dojít k plnému propojení obou trhů.

Uhlíkový experiment

Zatímco australské firmy díky spojení získají přístup k levnějším evropským povolenkám, Evropa si od něj slibuje vznik silného mezinárodního trhu s emisemi a více příležitostí pro své firmy.

„Bude to významný úspěch pro Evropu i Austrálii. Je to další důkaz silné mezinárodní spolupráce při změně klimatu a vytvoří další popud k vytvoření silného mezinárodního trhu s uhlíkem,“ dodala Hedegaard.

Ne všichni jsou ale z plánovaného propojení obou systémů nadšení. „Nikdy bych nevěřil, že by se Evropa mohla stát měřítkem pro naši energetickou politiku,“ prohlásil například výkonný ředitel Australské obchodní a průmyslové komory Peter Anderson.

„Evropa má vážné ekonomické problémy kvůli své samolibé politice. Nemyslím si, že by v této době bylo dobré spojovat naši otevřenou ekonomiku s jejich uhlíkovým experimentem,“ dodal.