Komise vyšetřuje Gazprom kvůli hospodářské soutěži

Zdroj: Nord Stream AG.

Ruský energetický gigant Gazprom možná podle Evropské komise porušuje pravidla férové konkurence na trzích se zemním plynem ve střední a východní části Evropy. Exekutiva proto vůči firmě zahájila vyšetřování. Gazprom však porušování právních předpisů odmítá.

Evropská komise vyšetřuje ruskou energetickou společnost Gazprom kvůli podezření, že porušuje pravidla hospodářské soutěže na trzích se zemním plynem ve střední a východní Evropě.

„Komise má obavy, že Gazprom zneužívá svého dominantního postavení na trzích s dodávkami plynu ve členských státech střední a východní Evropy. Porušoval by tak článek 102 Smlouvy o fungování Evropské unie,“ uvedla včera (4. září) evropská exekutiva ve svém prohlášení.  

Komise prý bude případ řešit jako „prioritní záležitost“. Nestanovila však konkrétní datum, ve kterém hodlá vyšetřování dokončit.

Mezi zeměmi, v nichž se bude zabývat možným zneužitím dominantního postavení, je i Česká republika.

„Vyšetřování nyní pokrývá osm zemí. Jde o Polsko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a také Estonsko, Lotyšsko a Litvu,“ řekl dnes novinářům mluvčí EK pro hospodářskou soutěž Antoine Colombani

Šetření by se mělo zaměřit na tři oblasti, ve kterých Gazprom údajně porušuje pravidla hospodářské soutěže. V první řadě prý brání toku plynu mezi jednotlivými členskými státy, a tak rozděluje evropské trhy. Komise energetický kolos také podezřívá, že se snaží bránit diverzifikaci dodávek plynu do evropských zemí. Neférovým způsobem prý také ovlivňuje ceny energie tím, že ceny svého plynu váže na světové ceny ropy, které v posledních letech stoupají.

„Takové chování může omezovat konkurenci, a tak může vést k vyšším cenám a snížení bezpečnosti dodávek. V důsledku tak může negativně ovlivňovat evropské spotřebitele,“ tvrdí Komise.

Podle informací BBC se mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov nechtěl včera k případu blíže vyjadřovat. „Ať vyšetřují,“ citovala ho média.

„Od Evropské komise jsme ještě neobdrželi oficiální oznámení. Zahájení formálního vyšetřování ještě neznamená, že by byl Gazprom uznán vinným z jakéhokoliv porušování pravidel hospodářské soutěže v EU,“ uvedla později firma ve svém prohlášení.

Zdůraznila také, že dodržuje všechna ustanovení mezinárodního práva a vnitrostátních právních předpisů ve všech zemích, kde podniká.  

Znovu vyšetřování

Není to poprvé, co Evropská unie vyšetřuje největší ruskou společnost a největšího světového producenta zemního plynu, který zajišťuje 36 % evropských dodávek této suroviny.

V září 2011 provedli úředníci Komise razie v několika pobočkách firmy kvůli vyšetřování praktik firmy v dodávkách, přepravě a skladování plynu. Jeden z představitelů Komise tehdy médiím sdělil, že jde o součást snahy EU snížit svou závislost na ruském plynu.

V různých zemích prodává Gazprom svůj plyn za výrazně rozdílné ceny. Na domácím trhu jsou ceny plynu velmi nízké, takže společnost na nich v podstatě tratí. Její příjmy pocházejí především právě z obchodování s evropskými partnery, které zajišťuje asi 60 % jejích výnosů.

Podle odborníků Rusko v mnoha případech prodává plyn za politické ceny. Je to patrné například na případu Běloruska a Ukrajiny. Zatímco Bělorusko, které má k Moskvě vřelejší vztahy, platí za tisíc kubických metrů plynu 76 eur, Ukrajina za stejnou dodávku zaplatí 314 eur. Kyjev se proto v současné době snaží vyjednat příznivější cenu ve výši 189 eur.