EU doufá v dohodu o plynu mezi Ankarou a Baku

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan by dnes během své návštěvy Ázerbajdžánu měl podepsat dohodu, která Západu otevře tamní zásoby plynu. EU by tak mohla snížit svoji energetickou závislost na Rusku, píše tamní tisk.

Podrobnosti očekávané smlouvy zatím nejsou známé. Dá se ale očekávat, že dokument vyřeší cenové otázky ohledně 6 miliard kubických metrů plynu, které Ázerbajdžán ročně dodává Turecku, píše deník The Moscow Times.

Ázerbajdžánský ministr energetiky Natik Aliyev uvedl, že se obě strany shodly na velikosti dodávek plynu z těžební oblasti Šach Deniz II v Kaspickém moři. Znamenalo by to přibližně 16 miliard kubických metrů plynu ročně navíc k současným 9-10 miliardám kubíků, které ročně dodává Šach Deniz I.

Turecko požaduje z Šach Denizu 6-7 miliard kubíků plynu a Ázerbajdžán chce v novém nalezišti začít těžit již roku 2014. Evropští obchodníci nyní čekají jak velké dodávky plynu z nového těžebního pole budou mít k dispozici. Předpokládá se, že obchodovat s plynem z Šach Denizu II, který provozují společnosti BP a Statoil, se začne někdy mezi lety 2014 a 2017.

Otevírá se tak možnost dodávek pro plynovod Nabucco nebo případně pro plynovod Turecko-Řecko-Itálie (ITGI), který preferuje italská společnost Edison. ITGI představuje levnější variantu nebo „první fázi“ ambicióznějšího projektu Nabucco (EurActiv 27.4.2010).

Uvedená dohoda je klíčová pro budoucnost obou projektů – Nabucca i ITGI. Elio Ruggeri, šéf infrastruktury v Edisonu, nedávno prohlásil, že pokud Ázerbajdžán svůj plyn prodá raději Rusku, tak by se Evropané „měli rozloučit“ s jižním koridorem, který by měl snížit unijní závislost na ruském plynu. „Ázerbájdžánci jsou zcela klíčoví,“ dodal Ruggeri.

Turecký deník Zaman píše, že tématem Erdoganovy návštěvy v Baku (hlavním městě Ázerbajdžánu) budou také sporné otázky jako například zamrzlý konflikt o Náhorní Karabach, ve kterém Ankara stojí po boku Ázerbajdžánu proti Arménii. Erdogan se nechal slyšet, ze neotevře turecko-arménské hranice dříve, než bude dosaženo znatelného pokroku ve sporu o Náhorní Karabach.

Lídři by také měli rozhodnout ohledně zrušení víz mezi svými dvěma státy. Během Erdoganovy návštěvy by podle místního tisku měl být odhalen pomník zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka.