Energetická bezpečnost Evropy v ohrožení

Plynovod

Útok Ruska na Gruzii podle expertů potvrzuje významné mocenské ambice našeho východního souseda v regionu. Důsledkem invaze jsou další pochyby o uskutečnitelnosti unijního plynovodu Nabucco. Reálné možnosti diverzifikace zdrojů zemního plynu se tak zužují.

Souvislosti:

Projekt plynovodu Nabucco podporovaného jak Unií, tak Spojenými státy má omezit závislost starého kontinentu na dodávkách zemního plynu z Ruska. Nové potrubí mělo směřovat z Turecka, kde by se napojilo na již fungující plynovod přivádějící tuto cennou surovinu z Ázerbájdžánu, přes Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska. Plánovací práce na celém projektu započaly v únoru roku 2002.

Plynovod dostává od začátku tohoto roku jednu ránu za druhou. Již v lednu 2008 podepsaly dva státy sedmadvacítky – Rumunsko a Bulharsko s Ruskem dohodu o výstavbě paralelního plynovodu, který bude do Evropy přivádět zemní plyn z Ruska jižní cestou. V únoru oznámilo konsorcium firem pověřených stavbou Nabucca, že vzhledem k nedořešeným otázkám životního prostředí v okolí plynovodu se začátek stavby posouvá na rok 2010. Navíc bude díky růstu cen oceli až o 60% dražší než se původně očekávalo. Další velkou neznámou zůstává reálný zájem o zemní plyn z Nabucca. Závaznou objednávku zaslalo zatím jen Bulharsko.

Témata:

Nynější útok Ruska na Gruzii zasadil plánům na výstavbu plynovodu zatím nejtěžší ránu. Nabucco se totiž měl v Turecku napojovat na již existující plynovod (South Caspian Pipeline, SCP) vedoucí z Ázerbájdžánu přes Gruzii do Turecka. SCP musel být ale během probíhajících střetů v Gruzii zastaven, a tak vrhl stín i na životaschopnost projektu Nabucco, který měl obcházet ruské teritorium. V současnosti se však podle analytiků ukazuje, že prsty „ruského medvěda sahají daleko“. „Kaspický region se nyní zaobírá otázkou, co ruský útok znamená pro budoucnost. Rusko ukazuje kontrolu nad svou sférou vlivu,“ uvedl energetický expert Giorgi Vashakmadze.

V případě, že by Nabucco nemohl čerpat plyn z Ázerbájdžánu, musel by se, pomineme-li Gazprom, spoléhat na dodávky buď z nestabilního Iráku nebo z Iránu, což by bylo nepřijatelné pro Spojené státy, které proti němu uplatňují tvrdé sankce.

Kromě toho, že Rusové plánují stavbu jižního konkurenta Nabucca a uplatňují tvrdě svůj vliv v kaspickém regionu, také vlastní 50% podíl v rakouské společnosti Baumgarten, která spravuje pro Nabucco klíčový přepravní uzel v Rakousku. Podle expertů se tak ukazuje, že vymanit se alespoň částečně z energetické závislosti na Rusku bude velmi těžké.