Ekologičtí aktivisté si stěžují na státní podporu jádra

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: xedos4.

Britští ekologičtí aktivisté podali k Evropské komisi stížnost na skrytou státní podporu jaderné energetiky v podobě omezené odpovědnosti provozovatelů elektráren za škody, které by vznikly v případě jejich havárií.

„Atomová elektřina je silně dotovaná, což je nesprávné dokonce i z hlediska podmínek britské vlády,“ uvedl Gerry Wolff, koordinátor skupiny Energy Fair, která si stěžovala na Generálním ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž. To má na vydání rozhodnutí 18 měsíců. 

„Opakovaně prohlásili (zástupci vlády), že by jaderná energetika neměla dostávat žádnou podporu,“ řekl Wolff EurActivu. 

Trnem v oku aktivistů je především omezení odpovědnosti provozovatele jaderného zařízení za škody způsobené případnou jadernou havárií, které platí v celé řadě států (včetně České republiky). „Stejně jako automobiloví řidiči i provozovatelé jaderných elektráren by měli být řádně pojištění,“ požaduje Energy Fair.   

Ekologové totiž vypočítali, že pokud by si elektrárny hradily plné pojištění proti škodě podobného rozměru, jaký před třiceti lety způsobil atomový výbuch v ukrajinském Černobylu nebo vloni v japonské Fukušimě, cena získané energie by vzrostla minimálně o 14 eurocentů za kWh, ale spíše až o 2,36 eur (pro srovnání průměrná cena za kWh energie, kterou vyrobí větrníky, se ve Velké Británii pohybuje kolem 0,14 eur). V každém případě konkurenceschopnost jádra by poklesla, píše se v jejich tiskovém prohlášení

I čísla mohou být relativní 

Stoupenci jaderné energetiky se však brání tím, že pravděpodobnost katastrofického scénáře v podobě výbuchu je minimální.  

Podle Gerryho Wolfa z Energy Fair by ale stačilo, aby se jedna podobná nehoda stala průměrně jedenkrát za 10 tisíc let (vzhledem k přibližně 400 nukleárních reaktorů na světě), a časové rozpětí mezi možnými incidenty se tak výrazně zkrátí. 

„Podíváte-li se na skutečné případy: Three Mile Island (havárie americké jaderné elektrárny Three Mile Island u města Harrisburg v Pennsylvánii v USA, k níž došlo v březnu 1979; pozn. red.), Černobyl a Fukušimu, a opomenete nehody, které měly ke katastrofě blízko, dojdete k poměru jedné nehody za jedenáct let,“ uvedl Wolff. „Tvrzení, že pravděpodobnost havárie je extrémně nízká, tedy neobstojí.“ 

Po narovnání odpovědnosti provozovatele atomové elektrárny volala v České republice krátce po výbuchu elektrárny ve Fukušimě, kterou způsobilo zemětřesení a následná vlna tsunami, i Strana zelených. Tato odpovědnost je v současné době České republice omezena atomovým zákonem do výše maximálně 8 miliard korun. Zelení požadovali její navýšení, zároveň ale varovali před možným zdražením jaderné energie, které jde s tímto opatřením ruku v ruce.

Výbuch elektrárny ve Fukušimě donutil k „jaderné zpátečce“ Spolkovou republiku Německo (EurActiv 30.5.2011), Itálii (EurActiv 14.6.2011), Švýcarsko a Belgii. V jiných zemích EU, například ve Finsku, Francii nebo na Slovensku, rozvoj jaderné energie pokračuje. 

Jsou české elektrárny bezpečné? 

Jak dnes informovala ČTK, čeští ekologové se domnívají, že jaderné elektrárny Temelín a Dukovany nejsou připraveny na nadprojektové poruchy. 

„Mnohé požadované analýzy stále nebyly vypracovány, navrhovaná protiopatření nejsou realistická. Při nejzávažnějších nehodách s tavením paliva je zjištěno, že jsou nezvladatelné a je třeba počítat s uvolněním radioaktivních látek do životního prostředí,“ uvedl Dalibor Stráský, pověřenec vlády Horních Rakous pro otázky jaderných zařízení, který analyzoval zprávy o zátěžových testech elektráren.  

Ty na začátku roku předal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Evropské komisi, která je nyní bude několik měsíců zkoumat. Výsledky zátěžových testů, na kterých se EU dohodla v reakci na fukušimskou havárii, budou zveřejněny v polovině roku. 

Výtky ekologů odmítla předsedkyně SÚJB Dana Drábová, která se s nimi chce sejít na přelomu února a března.