Debata o ceně elektřiny je podle expertů zbytečně omezená

Větrné elektrárny

Cena elektřiny by se měla podle očekávání příští rok zvýšit. Vláda totiž bude zítra (3. října) rozhodovat o výši státní podpory pro obnovitelné zdroje energie. Zvyšování cen se vedle domácností obávají i průmyslové podniky. Jak ale uvádí odborníci, debata o zvyšování cen elektřiny se zbytečně omezuje právě jen na OZE.

Kabinet Petra Nečase by měl zítra (3. října) projednávat výši podpory pro obnovitelné zdroje energie (OZE). Podle návrhu, který bude mít vláda na stole, dojde ke zvýšení roční dotace o více než 7 miliard na celkových 43 miliard. Stát ale také sníží částku, pomocí které kompenzuje zdražování elektřiny, a to ze současných 11,7 miliard na 9,7 miliardy korun.  

Spotřebitelé tak pravděpodobně budou od příštího roku platit za elektřinu více. Podle odhadů by to mohlo znamenat zdražení elektřiny pro domácnosti ve výši 2 až 4 %.  V současné době platí spotřebitelé za podporu OZE 417 korun na každou spotřebovanou megawatthodinu. Když státní podpora poklesne, tato částka se zvýší přibližně na 590 korun.

Energetický regulační úřad (ERÚ) předpokládá, že ceny elektřiny porostou v souvislosti s rozvojem OZE ještě několik let. Od roku 2014 však chce zrušit podporu všem novým obnovitelným zdrojům.

Za co platíme

Na podporu obnovitelných zdrojů si stěžují například průmyslové podniky, které se obávají ztráty konkurenceschopnosti. „Na podporu OZE český průmysl v roce 2012 odvádí v průměru 14 % zisku před zdaněním, v oborech, jako je těžká chemie nebo papírenství, se toto číslo blíží 30 %,“ sdělil v létě EurActivu tajemník Sdružení velkých spotřebitelů Luděk Piskač. Připomněl také, že ostatní státy Evropské unie mají „alespoň“ systém ochrany energeticky intenzivního průmyslu.

„Podpora obnovitelných zdrojů něco stojí. Na druhou stranu jde o transparentní systém příspěvků na čisté zdroje, které pomáhají snižovat znečištění, nebo budovat naši nezávislost na dovozu energetických surovin z Ruska,“ řekl k tomuto tématu výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.  

Obnovitelné zdroje by se podle něj mohly na trhu prosadit i bez podpůrných mechanismů. „Ideálním řešením by bylo odstranění skrytých dotací pro uhelnou nebo atomovou energetiku,“ uvedl.

Například provozovatele jaderných reaktorů zvýhodňuje stát pomocí omezeného ručení za škody vzniklé při případné jaderné havárii. Řešením by prý mohl být volný trh, kde by míru rizika upravoval vztah mezi pojišťovnou a vlastníkem jaderné elektrárny.

V případě fosilních paliv by pak možností bylo zavedení ekologické daňové reformy, která by zatížila negativní faktory, jež ovlivňují životní prostředí.

Aliance také dodává, že debata o cenách elektřiny by se neměla zaměřovat pouze na podporu obnovitelných zdrojů, ale také například na poplatek za distribuci. Ten tvoří více než 35 % ceny, zatímco zelená část regulované složky elektřiny pouze 10,4 %. Například v Německu přitom poplatek za distribuci činí 20 % z celkové ceny.

Podle Sedláka jsou v České republice vysoké náklady na distribuci zapříčiněny především přeceněním majetku distribučních společností při jejich formálním oddělení od výroby (k tzv. unbundlingu došlo v rámci liberalizace unijního energetického trhu – pozn. red.).