Další políček Berlusconimu: Italové odmítli jádro

Silvio Berlusconi, italský premiér; zdroj: Rada EU.

Italský premiér Silvio Berlusconi utrpěl po prohraných místních volbách další zdrcující porážku. K sérii referend, které proběhly v neděli a pondělí (12.-13. června), se dostavilo překvapivě více voličů, než se původně očekávalo. Více jak 90 % z nich dalo najevo, že si nepřeje, aby Itálie v budoucnosti vyráběla energii z jádra.

Italští voliči, kterých se k volebním urnám dostavilo o celých 6 % více, než jak vyžaduje italská ústava (51 %), uštědřili premiérovi Silviu Berlusconimu pořádnou ránu. Smetli totiž ze stolu celou řadu vládních návrhů – například o rozvoji jaderné energetiky v zemi, privatizaci vodáren nebo o tzv. „legitimní zábraně“, která vládním činitelům umožňuje, aby se neúčastnili soudních přelíčení, pokud jim v tom brání důležitější pracovní povinnosti.

Italské „ne“ Berlusconiho projektům ke všemu navíc přichází v době, kdy se ministerský předseda ještě zcela nevzpamatoval z prohraných místních voleb, které proběhly v některých velkých italských městech, včetně Milána, na konci minulého měsíce (EurActiv 30.5.2011).

Stabilitu vlády ohrožují i korupční a sexuální skandály, v nichž hraje hlavní roli čtyřiasedmdesátiletý premiér.

Ten i proto tajně doufal, že se Italové nakonec rozhodnou zůstat doma a budou lidové hlasování ignorovat. Podle informací britské deníku The Guardian stála kampaň, jejímž cílem bylo zabránit vysoké volební účasti, státní kasu 300 milionů eur.

Zatím poslední referendum, jehož výsledky byly kvůli dostatečné volební účasti uznány, proběhlo v roce 1994. Šest dalších podmínku nesplnilo.

Pierluigi Bersani, lídr opoziční středolevicové Demokratické strany, označil včerejšek za „mimořádný den“ a vyzval premiéra, aby odstoupil.  

Výsledek referenda ale nepotěšil koaličního partnera a spojence Berlusconiho Ligu Severu.

„V místních volbách před dvěma týdny jsme dostali do tváře jeden políček, toto referendum nám uštědřilo další, nerad bych, aby se to stalo zvykem,“ prohlásil Roberto Calderoli, ministr za Ligu severu v Berlusconiho kabinetu.

„Ne“ jádru

Jak již bylo řečeno v úvodu článku, výsledky referenda pohřbily i plány Berlusconiho vlády na obnovení výstavby jaderných elektráren v zemi, které byly v reakci na jadernou havárii v japonské elektrárně Fukušima pozastaveny letos v dubnu. Celkem 94,4 % voličů totiž dalo najevo, že s tímto záměrem nesouhlasí.

„Budeme muset říct sbohem jaderným elektrárnám a orientovat se silně na obnovitelné energie,“ citovala média premiéra, který tak uznal porážku.  

„Éra jaderné energie dneškem pomalu končí. Definitivně. Naopak nové období rozvoje země začíná,“ komentoval referendum Vittorio Cogliati Dezza, předseda organizace Legambiente, která se zabývá ochranou životního prostředí. 

Další test

A aby toho nebylo málo, další zkouška čeká Berlusconiho vládu, která prodělala minulý měsíc obměnu, 22. června. V ten den proběhne v italském parlamentu hlasování, v němž budou poslanci vyslovovat důvěru kabinetu.

„Berlusconi musí ukázat, že je statečný a představit ambiciózní plán na další dva roky. A měl by to udělat právě nyní, 22. června na půdě parlamentu,“ sdělil italskému deníku Corriere della Sera ministr vnitra Roberto Maroni (Liga Severu).

Italskou ekonomiku totiž dlouhodobě trápí jedno z nejvyšších veřejných zadlužení na světě a 30% nezaměstnanost mladých.

Pokud kabinet nepadne, řádné parlamentní volby by se měly v zemi konat v roce 2013.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters).