ČR bude blokovat sblížení Albánie s EU. Kvůli sporu ČEZ

© ShutterStock

Česká republika je připravena zablokovat Albánii přidělení statusu kandidátské země Evropské unie. Podle důvěrných zdrojů v Bruselu je důvodem spor albánského státu s energetickým gigantem ČEZ. Albánie loni ČEZ odebrala licenci a firma kvůli tomu vede s Tiranou mezinárodní arbitráž. Evropská komise na začátku června doporučila udělit Albánii status kandidátské země, o kterém má jednat summit EU na konci měsíce.

Praze se podle zdrojů ČTK nelíbí, že rozhovory mezi Albánií a polostátní firmou ČEZ ve Vídni nikam nepostupují. Už před časem proto vyslala Albáncům signál, že by tento spor mohl mít vliv na schvalování přidělení statusu kandidátské země. Ten musí schválit všech 28 členských zemí unie. O tomto problému se ještě povedou jednání, Česko je ale údajně v krajním případě připraveno sáhnout i k blokování albánských aspirací. 

Premiér Bohuslav Sobotka se dnes nechal slyšet, že Česko obecně podporuje rozšíření EU na Balkáně. „Českou republiku v této souvislosti každopádně bude zajímat otázka ochrany zahraničních investic v Albánii, otázka stability podnikatelského prostřední, otázka boje s organizovaným zločinem,“ uvedl.

Každá země, která získá kandidátský status, by podle něj měla splňovat podmínky pro jeho udělení. „A nepochybně to budeme zkoumat i v souvislosti s Albánií,“ dodal Sobotka. Zároveň předpokládá, že český postoj bude na programu některého z příštích zasedání vlády.

Firma ČEZ postoj vlády nebude komentovat, sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Právo na integraci

„Každá země, která důvěryhodně plní své závazky, má právo postupovat na cestě evropské integrace a pevně věříme, že se Albánii podaří na té cestě se posunout,“ uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Albánie o kandidátský status požádala v roce 2009, proces jejího přibližování EU ale ovlivnila pomalost reforem justice a boje s korupcí a zločinnosti v balkánské zemi. 

Minulý týden evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle potvrdil, že Albánie je na vstup do EU připravena. Konečné rozhodnutí by mělo padnout na summitu EU, který proběhne na konci tohoto měsíce.

Spor má rozsoudit arbitráž

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (dnes asi 2,8 miliardy korun) koupila 76 procent v tamním distributorovi CEZ Shpërndarje. Loni v lednu odebral albánský regulační úřad společnosti licenci s odůvodněním, že firma nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. Do vedení distributora dosadil státního administrátora, čímž ČEZ ztratil nad společností kontrolu. 

Celý článek najdete webu E15.cz.