Čína loni vsadila na vítr a sluneční energii, spotřeba uhlí klesla

zdroj: Pixabay.com; autor: Steppinstars

Obnovitelné zdroje energie dostávají v Číně stále větší slovo. V roce 2015 padly další rekordy v podpoře „zelené“ energie: země za jediný rok zvýšila kapacitu větrných elektráren o 30,5 gigawattu a solárních elektráren o 16,5 gigawattu. Spotřeba uhlí loni naopak klesala. Za rok 2015 se globálně zvýšila kapacita obnovitelných zdrojů o 117 gigawattů.

Celkový instalovaný výkon větrných elektráren v zemi dosáhl koncem roku 2015 kolem 145 gigawattů, upozorňuje WindPowerMonthly.com. To je téměř dvojnásobek oproti USA, které hlásí 75 gigawattů, a více než trojnásobek oproti Německu (43 gigawattů, 3. místo ve světovém měřítku), či pětinásobek oproti Indii (26 gigawattů, 4. místo).

Uhlí naopak mírně ustupuje do pozadí. „Současně s růstem obnovitelných zdrojů můžeme potvrdit, že čínská spotřeba uhlí klesla o zhruba čtyři až pět procent,“ uvedl Tim Bucley, ředitel Energy Finance Studies na Institutu ekonomické a finanční analýzy (IEEFA). „Čínská čísla nám ještě víc potvrzují, že globální trhy s elektřinou se transformují mnohem rychleji, než kdokoli očekával,“ dodal.

IEEFA předpovídá, že v letošním roce zprovozní Čína dalších 24 gigawattů větrných elektráren, 16 gigawattů vodních elektráren, šest gigawattů jaderných elektráren a 18 až 20 gigawattů solárních elektráren. Jak uvádí web CleanTechnica.com, obnovitelné zdroje budou nadále růst takovým tempem, že důležitost uhlí bude soustavně klesat i v nejbližších letech.

Autor: pav

Celý článek naleznete na webu E15.cz.